tarcin.gen.tr https://www.tarcin.gen.tr Tarçın, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, tarcin.gen.tr Mon, 05 Oct 2015 00:00:00 +0000 Sun, 15 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Bal Tarçın Çörek Otu İle Hamile Kalanlar https://www.tarcin.gen.tr/bal-tarcin-corek-otu-ile-hamile-kalanlar.html Sun, 18 Nov 2018 03:57:59 +0000 Bal tarçın çörek otu ile hamile kalanlar, bir bebek sahibi olmak her çiftin arzuladığı bir şeydir. Ancak bazı çiftler isteseler bile çeşitli sebeplerden dolayı hamile kalamaz. Bu durumda çevrelerinden duydukları ba Bal tarçın çörek otu ile hamile kalanlar, bir bebek sahibi olmak her çiftin arzuladığı bir şeydir. Ancak bazı çiftler isteseler bile çeşitli sebeplerden dolayı hamile kalamaz. Bu durumda çevrelerinden duydukları bazı bitkisel uygulamaları yapmaya başlarlar. Bunlardan biri bal, tarçın ve çörek otu ile hazırlanan kürdür. Ancak hamile kalamamak çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Her sebep için bal tarçın çörek otu kürü yararlı etki yapmayabilir.

Özellikle polikistik over hastalığı nedeniyle gebe kalamayan kadınlarda, bal tarçın çörek otu ile hamile kalanlar olduğu bilinmektedir. Sizlerin de gebe kalmanızı engelleyen polikistik over hastalığınız varsa, vereceğimiz kürü uygulamanızı tavsiye ederiz.

Bal tarçın çörek otu kürü

Aynı miktarlardaki balı, toz tarçın, öğütülmüş çörek otunu bir kabın içinde karıştırın.

Hazırlanan  bu kürü kadınlar kullanabilir. Kadınlar adet kanamasının 2. günü başlayarak, 12 gün süreyle sabah ve akşam 1 yemek kaşığı al tarçın çörek otu karışımını yemeli. Bundan sonra adet döngüsü ortasında yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girilir.

Bal Tarçın Çörek Otu İle Hamile Kalanlar

Erkeklerde bu kürü uygularken 1-2 litre suyun içinde 2-3 adet keçi boynuzunu 5 dakika kaynatarak, günlük taze olarak içsinler. Bunu sabah, akşam 1 su bardağı içebilirler.

Yapılan kürler kadının yumurtalıklarından atılan yumurtaların kalitesini arttırırken, sayısının da artmasını sağlar. Erkeğin de kürü kullanması spermlerin artmasına, daha hareketli olmasına neden olur. Bu kürü kullanan pek çok çiftin gebe kalması sağlanmış. Bunu doktorunuza danışarak uygulamanızı tavsiye ederiz. Ancak kürde kullanılacak malzemelerin taze olmasına dikkat etmelisiniz.
]]>
Tarçın Limon https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-limon.html Sun, 18 Nov 2018 20:11:41 +0000 Tarçın limon suyu karışımının çok güçlü bir cilt temizleyicisi olduğu bilinmektedir. Daha yeni canlanmaya başlayan sivilcelerin söndürülmesi için muhteşem bir bileşik olduğu bilinmektedir. Sadece cilt için de Tarçın limon suyu karışımının çok güçlü bir cilt temizleyicisi olduğu bilinmektedir. Daha yeni canlanmaya başlayan sivilcelerin söndürülmesi için muhteşem bir bileşik olduğu bilinmektedir. Sadece cilt için değil vücut için de çok iyi bir temizleyicidir. Limon tek başına harika bir antioksidan iken tarçın limon ikilisinin etkisini varın siz düşünün. 

Şimdi tarçın limon ikilisinin gücünü gelin birlikte görelim. Vücuttaki ve yüzdeki sivilcelerin hafifletilmesi için limon suyu ve tarçından oluşan bir maske uygulanırsa çok kısa sürede etkisini gösterecektir. Bunun için bir çay kaşığı tarçına birkaç damla limon suyu sıkarak biraz ezmek gerekmektedir. Karışımı hazırlarken dikkat etmemiz gereken en önemli konu kıvamıdır. Tarçın ve limon suyundan oluşan karışımın kıvamının çok cıvık veya çok katı olmaması gerekir. Mutfakla uğraşanların meşhur bir benzetmesi vardır; kulak memesi kıvamı... İşte karışımımızı tam da bu kıvama getirdiğimizde etkisini çok iyi göreceğimizden emin olabiliriz.

Tarçın Limon
Cildin yenilenmesi ve onarılması işlemi gece saatlerinde gerçekleşmektedir. Bu yüzden karışımımızı gece yatmadan önce, tıpkı bir merhem sürer gibi sivilcenin üzerine uygulayarak sabaha kadar bekletelim. Karışım ilk uygulandığında hafif bir yanma yapacaktır. Bu durum çoğu zaman alerjik ciltlerde meydana gelebilmektedir. Eğer alerjik bir cildimiz varsa karışımımızı cildimize sürüp sabaha kadar saatlerce bekletmeyebiliriz. Bu tür hassas ciltlerde yarım saatlik bir uygulama da yeterli olabilmektedir. Yeni oluşan sivilceler de bu işlem bir iki günlük bir uygulamadan sonra etkisini gösterecektir. Ama sivilcelerimiz çok sayıdaysa ve birkaç gün önce belirmişlerse, sivilcelerin sönmesinden sonra cildimizde meydana gelebilecek renk değişimlerini önlemek için aynı uygulamayı birkaç gün arka arkaya yapabiliriz. 

Anlaşıldığı üzere bu karışım sadece sivilceler de değil cildimizdeki renk değişimlerinde ve lekelerde de çözüm olabilmektedir. Belli bir yaştan sonra kadınların ellerinde ve yüzlerinde beliren çil ve benzeri lekeleri bu yöntemle hafifletebilmekteyiz. Etkisini bu kadar çok gösterebilen, maliyeti düşük ve hazırlaması da bir o kadar kolay karışımı, pahalı sivilce ve cilt kremlerinin yerine artık düşünebiliriz. Unutulmaması gerekir ki en güzel çözümler doğadadır ve doğa bizim en güvenilir dostumuzdur...
]]>
Kabuk Tarçın Çayı https://www.tarcin.gen.tr/kabuk-tarcin-cayi.html Mon, 19 Nov 2018 20:10:50 +0000 Kabuk tarçın çayı, kabuk tarçın sağlık açısından faydaları yüzünden değişik amaçlı kullanılır. Başka bitki çaylarının  içine bile ilave edilerek, farklı aromalar yaratılabilir. Kabuk tarçın çayı yap Kabuk tarçın çayı, kabuk tarçın sağlık açısından faydaları yüzünden değişik amaçlı kullanılır. Başka bitki çaylarının  içine bile ilave edilerek, farklı aromalar yaratılabilir. Kabuk tarçın çayı yapmak isterseniz, kolayca hazırlayabilirsiniz. Yalnız bu çayı demleme usulüyle hazırlamanız gerekir. Kabuk tarçını suyun içinde kaynatmamalısınız. Tarçın ağacının kabuklarından elde edilen tarçın, kabukların kurutulması sırasında dönerek kıvrılır. Bu ister bu şekilde, istenirse toz olarak öğütülerek kullanılabilir. Tarçın evlerde özellikle tatlılarda kullanılan bir baharattır. Kendine has tadı ve kokusuyla özellikle sütlü tatlıların vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Kabuk tarçın çayı yapımı

1 su bardağı çay hazırlamak için, size gerekli olan 1 adet orta büyüklükte kabuk tarçındır. Önce suyu ocakta kaynatın. Bunun içine kabuk tarçını koyarak, yaklaşık 10 dakika kadar ağzı kapalı olarak demlenmesini sağlayın. Daha sonra kabuk tarçın çayını içebilirsiniz. Arzu ederseniz içine bal koyarak tatlandırabilirsiniz. İster sıcak, isterseniz soğuk olarak içilebilir. Hatta içine süt bile ilave edebilirsiniz. Daha farklı bir aroma elde edersiniz. Kabuk tarçınla çay hazırlarken başka bitkileri de içine ilave edebilirsiniz. Bu sayede daha faydalı bir bitki çayı hazırlayabilirsiniz.

Kabuk Tarçın Çayı

Kabuk tarçın çayı faydaları

Bu çayın kan dolaşımını hızlandırdığı bilinmektedir. Bu nedenle özellikle zayıflamak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alır. Kış aylarında ise, soğuk algınlığında, grip hastalığında kişiyi rahatlatıcı ve hastalıkların hafiflemesini sağlayıcı etkisi vardır. Eğer sindirim sistemi problemleri yaşıyorsanız, bu çayı düzenli olarak içebilirsiniz. Mide kramplarında, mide ağrısında son derece faydalıdır. Kadınlarda adet dönemi ağrılarında hafifletici etkisi vardır. Bunun için kabuk tarçın çayını adet dönemine yakın zamanlarda içmeye başlayabilirsiniz. Adet kanaması sırasında da çay içilmeye devam edilmelidir. Tabi bu arada tarçının kanser hastalığı üzerindeki olumlu etkileri de unutmamak gerekir.

]]>
Tarçın Tansiyonu Yükseltirmi https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-tansiyonu-yukseltirmi.html Mon, 19 Nov 2018 22:44:01 +0000 Tarçın tansiyonu yükseltir mi, tarçın genel sağlık üzerinde önemli yararlı etkileri olan bir bitkidir. Özellikle şeker hastalığında, yüksek tansiyon sorununda uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Tarçının Tarçın tansiyonu yükseltir mi, tarçın genel sağlık üzerinde önemli yararlı etkileri olan bir bitkidir. Özellikle şeker hastalığında, yüksek tansiyon sorununda uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Tarçının yüksek tansiyon üzerine etkisi araştırmalara konu edilmiştir. Çünkü yüksek tansiyon başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere, felç, kalp krizi gibi rahatsızlıkları yaşamaya neden olan bir rahatsızlıktır.

Tarçın aynı adı taşıyan ağacın kabuklarının kurutulmasıyla elde edilir. Kabuk olarak ya da toz şeklinde kullanılabilir. Genellikle evde baharat şeklinde ve alternatif tıpta ilaç olarak kullanımı yaygındır. Geçmişten günümüze kadar bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Şifalı özellikleri yapılan araştırmalarla belirlenmiş bitkiler arasındadır. Sağlığın üzerindeki olumlu etkilerini bileşiminde bulunan cinnamaldehyde adındaki madde ile sağladığı belirlenmiştir.

Tarçın Tansiyonu Yükseltirmi

Tarçın tansiyonu yükseltir mi

Tarçın üzerinde araştırmalar yapılmış, yapılmakta olan bir bitkidir. Güçlü bir antioksidan, anti bakteriyel olduğu bilinmektedir. Tarçının tansiyon üzerindeki etkilerini araştıran uzmanlar, hayvanlar üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda tarçının yüksek tansiyonu düşürdüğünü belirlemişlerdir. Bu dikkate alındığında tarçının tansiyonu yükseltmediği söylenebilir. Bunun yanında tarçının kan şekerini düşürme etkisi, LDH, Trigliserit gibi vücuda zararlı olan kötü kan yağlarını düşürürken, HDL yani iyi kolesterolü yükseltmektedir. Bu etkilerine tansiyon düşürücü etkisi de eklendiğinde, tarçının kalp ve damar sağlığı için önemli bitkiler arasında olduğu söylenebilir. Ancak piyasada en fazla bulunan Seylan ve Çin tarçını adındaki türleri dikkatli tüketilmelidir. Özellikle Seylan tarçını kullanmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde tarçının hangisi olduğunu bilmiyorsanız, bunun günde 2 çay kaşığından fazla tüketilmemesini öneririz.

]]>
Bal Çörekotu Tarçın https://www.tarcin.gen.tr/bal-corekotu-tarcin.html Tue, 20 Nov 2018 11:32:47 +0000 Bal Çörek otu Tarçın, Her biri kendi başına insan sağlığına sayısız faydaları olan gıdalardır. Bal yüz yıllardır insanlık tarafından her türlü rahatsızlıkta tedavi edici ve hastalıkları önleyici olarak kullanılmı Bal Çörek otu Tarçın, Her biri kendi başına insan sağlığına sayısız faydaları olan gıdalardır. Bal yüz yıllardır insanlık tarafından her türlü rahatsızlıkta tedavi edici ve hastalıkları önleyici olarak kullanılmıştır. Çörek otu hakkında peygamber efendimiz Hazreti Muhammed (S.A.V) ölümden başka her derdin devasıdır, buyurmuşlardır. Tarçını ise sadece koklamak bile hafızayı güçlendirir ve dinginlik verir. Üçü birlikte kullanıldığında ise sadece fiziksel rahatsızlıklara değil, huzursuzluk, Sinirlilik, kaygı gibi ruhsa bir çok rahatsızlığa da çok iyi gelmektedir. Ayrıca bu üçlü son derece güvenlidir ve hiç bir şekilde hangi tedavi için kullanılırsa kullanılsın hiç bir yan etki göstermez ve tıbbi tedaviye de her hangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Bal Çörekotu Tarçın
Bal, Çörek otu Ve Tarçın Karışımı Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucu özelliği vardır.
 • Böbreklerde ve idrar yollarında bulunan kum ve taşların dökülmesinde son derece etkilidir.
 • Çörek otu yağı, grip nezle gibi durumlarda burundan damlatılırsa nefesi açar ve baş ağrısını giderir.
 • Kara ciğerden kaynaklı cilt hastalıklarının tedavisinde çok etkilidir.
 • Haftada bir kaç gün cilde uygulandığında pürüzsüzlük ve parlaklık sağlar.
 • Romatizma ağrılarında, ağrıyan bölgeye macun yapıp uygulandığında ağrı kesici etki gösterir.
 • Mide ve bağırsaklarda bulunan şişkinliği giderir.
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı önleyici ve tedavi edici etkisi vardır.
 • Çörek otunu her gün tüketenlerin ileri yaşlarda unutkanlık ve alzehimer gibi şikayetleri olmaz.
 • Kolesterol rahatsızlığı olanlar sabah kahvaltısında ekmeğe sürerek tüketirlerse kolesterole iyi gelir.
 • İştah açıcıdır. Kansızlığa iyi gelir.
 • Çörek otu yağı, kulak tıkanması, kulak ağrısı gibi şikayetlerde kulağa damlatılırsa iyi gelir.
 • Diş ağrısı ve diş iltihaplarında çörek otu kaynatılarak ağızda gargara yapılırsa çok fayda sağlar.
 • Çörek otu sirke ile kaynatılıp içilirse bağırsak parazitlerini giderir.
 • Şeker hastalığı olanlar tarçın ve çörek otunu düzenli olarak tükettikleri takdirde şifa bulurlar.
 • Psikolojik bir çok rahatsızlığa karşı tedavi edici ve önleyici etkisi vardır.
]]>
Tarçın Çayı Nasıl Yapılır https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-cayi-nasil-yapilir.html Tue, 20 Nov 2018 17:24:03 +0000 Tarçın Çayı Nasıl Yapılır, oldukça kolay içerisindeki aromatik yapıdan dolayı farklı bir tada sahip ve birçok hastalığa faydalı tarçın ağacının kabuğundan elde edilen kabuk şeklinde veya kabukların öğ Tarçın Çayı Nasıl Yapılır, oldukça kolay içerisindeki aromatik yapıdan dolayı farklı bir tada sahip ve birçok hastalığa faydalı tarçın ağacının kabuğundan elde edilen kabuk şeklinde veya kabukların öğütülmesinden elde edilen toz şeklinde kullanılmaktadır. Tarçın çayı 2 şekilde hazırlanabilir.

Kabuk Tarçın Çayının Malzemeleri;

 • 1 adet kabuk tarçın
 • Yarım litre kaynar su

Kabuk Tarçın Çayının Yapılışı;

Kabuk tarçın bir kaç parçaya ayrılır yarım litre kaynamış suda ağzı kapalı olarak 15 dakika demlemeye bırakılır. 

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır

Toz Tarçın Çayının Malzemeleri;

 • 1-1.5 çay kaşığı toz tarçın
 • 1 bardak kaynar su

Toz Tarçın Çayının Yapılışı;

1 bardak kaynamış suya 1-1.5 çay kaşığı toz tarçın katılır ağzı kapalı bir şekilde 5 dakika demlemeye bırakılır.

İsteğe göre bal veya herhangi bir tatlandırıcı ile tatlandırabilirsiniz .

]]>
Tarçın Bakırı Saç Rengi https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-bakiri-sac-rengi.html Wed, 21 Nov 2018 16:55:15 +0000 Tarçın Bakırı Saç Rengi, Kadınların saça ve saç renklerine karşı sürekli bir ilgisi bulunmaktadır. Elbette her kadın saç boyası kullanmaktan yana olmasa da saçlarıyla uğraşmayı seven kadınlar için renkler Tarçın Bakırı Saç Rengi, Kadınların saça ve saç renklerine karşı sürekli bir ilgisi bulunmaktadır. Elbette her kadın saç boyası kullanmaktan yana olmasa da saçlarıyla uğraşmayı seven kadınlar için renkler en büyük değişim yoludur. Her kadının ten rengi, göz rengi ve yüz yapısına göre yakışan renkler ayrıdır. Kadınlar dönem dönem farklı renklerle daha dikkat çekici ve daha öz güvenli olurlar. 

Son zamanlarda en trend renklerden biri de tarçın bakırı saç rengidir. Saçlarınızı tarçın bakırı yapmak istiyorsanız ilk iş kuaföre mi evde kendiniz mi boya işlemi uygulayacaksınız buna bir karar vermelisiniz. Eğer kuaföre gidecekseniz tam olarak nasıl bir sonuç istediğinizi net bir şekilde belirtiniz. Yoksa koyu ya da açık renkler çıkabiliyor. Özellikle tarçın bakırı gibi ara tonlar her saça aynı tonda tutmamaktadır. Tarçın Bakırı Saç RengiEvde boyama işlemi yapacaksanız da dikkat etmeniz gereken hususlar var. Daha önce hiç boya yapmadıysanız ilk boya deneyiminizi saç boyama konusunda tecrübeli biriyle yapmalısınız. İkinci önemli nokta ise boyayı seçmektir. En önemli nokta budur eğer açık tonlarda bir saç renginiz varsa istediğiniz tonu yakalamanız daha kolay olacaktır. 
]]>
Çubuk Tarçın https://www.tarcin.gen.tr/cubuk-tarcin.html Thu, 22 Nov 2018 09:36:13 +0000 Çubuk tarçın, Adını aldığı ağacın kabuğundan elde edilen tarçın bir bütün olarak kabuk şeklinde veya toz şeklinde bulunabilir. Bilimsel ismi Cinnamonum verum olan baharatın yüzden
Çubuk tarçın, Adını aldığı ağacın kabuğundan elde edilen tarçın bir bütün olarak kabuk şeklinde veya toz şeklinde bulunabilir. Bilimsel ismi Cinnamonum verum olan baharatın yüzden çeşidi bulunmaktadır. Cinnamonum verum dışında en yaygın olarak alınanları Cinnamonum zeylanicum-Seylan tarçını ve Cinnamomun aromaticum-Çin tarçınıdır. Tatları ve kokuları oldukça birbine benzeyen bu türler arasında Seylan tarçını daha rafinedir, pahalıdır ve oldukça zor bulunur.

Farklı hastalıkların iyileşme sürecinde kullanılan en eski bilinen baharatlardan biri olan tarçın çoğunlukla sindirim sistemi rahatsızlıkları, ishal, regl öncesinde ya da sonrasında meydana gelen ağrıları hafifletmek için kullanılır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda tarçının şeker hastalığı üzerindeki olumlu etkisi üzerine bulgulara saptanmıştır.

 • Dolaşımını düzenler.
 • Soğuk algınlığı belirtilerini minimuma indirir.
 • Mide rahatsızlıklarının belirtilerini azaltır.
 • Menstrüel ağrıları hafifletir.
 • Kilo vermede etkisi büyüktür.
 • Kan şekerini düzene girmesine yardımcı olur.
 • Mide ağrılarına iyi gelir.
 • Anti bakteriyel yapısı ile enfeksiyonlara karşı kalkan oluşturur.

Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır

Tarçın çayı yapmak için iki çeşit bulunmaktadır;  tarçın kabuğu kullanacaksınız veya tarçın tozu tercih edilir. Ancak çayı kabuktan yapacaksanız bir adet kabuğu bir kaç parçaya bölerek yarım litre kaynamış suya atıp demliğin kapağı kapalı halde on dakika demlenmesini sağlayın. Tozdan hazırlayacaksanız bir çay bardağına bir, bir buçuk çay kaşığı tarçın koyun ve üzerine kaynar su ekleyip iyice karıştırılmalıdır. Dört beş dakika demlenmesini bekledikten sonra içmeye hazır hale gelir.

Çubuk Tarçın

Tarçının Sağlığa Faydaları

Uzmanlar tarçının vücut ısısını koruduğunu belirtmektedir. LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürürken iyi kolesterolün belirli seviyerlede tutulmasını sağlar. Son yıllarda yapılan bazı araştırmaların verilerine göre tarçın kan şekeri düzeyini muhafaza ederek insülin direncine karşı fayda sağlamakta ve obeziteyi durdurmaktadır. Farklı araştırmalar Tip 2 diyabet hastalarında tarçın tüketiminin fayda sağladığı sonuçlarına sahip olmakla beraber bu hususta daha fazla bilimsel çalışmaya gerek  duyulmaktadır. 

Gıdalarda bakterilerin üremesini engelleyen tarçın doğal bir gıda katkı maddesi olarak bilinir. Demir yönünden zengin olan tarçın  kandaki oksijenin hücrelere iletilmesini sağlayan hemoglobin üretimini sağlar. Kalsiyum içermesi sayesinde kemikleri ve dişleri güçlendirir. Bununla birlikte  lif ve manganez yönünden de zengin olan tarçın tuzun vücuttan atılma süresini hızlandırır, böylelikle kalın bağırsak kanseri oranını azaltır azaltır. Yapılan araştırmalarda tarçının kokusu deneklerin dikkati arttırmış ve  bilgisayar başında çalışanlarda kısa süre hafızayı genişlettiği belirlenmiştir. Bir çay kaşığı ortalama olarak 7 gram tarçın günlük demir ihtiyacınızın yüzde dördünü, kalsiyum ihtiyacınızın yüzde sekizini, manganez ihtiyacınızın yüzde almış sekizini, lif ihtiyacınızın yüzde on altısını giderir.

Tarçının Tarihi

İncil’de adı geçen baharat Eski Mısır’da sadece içeceklere aroma vermek ve farklı hastalıkların  tedavisinde değil mumyalama işleminde de işe yaramaktaydı. Aynı çağlarda altından daha değerli olduğu sanılırdı. Alternatif Çin tıbbında kullanılan şifalı bitkiler hakkında yaklaşık Milattan önceiki bin yedi yüz yılında yazılmış olan kitaplarda tarçının yararlarından söz edilmektedir. Orta Çağ’da Avrupa’da en çok kullanılan baharatlar arasında yer almktaydı ve aşırı istek sebebiyle Yakın Doğu – Avrupa ticaret hattında düzenli olarak taşınan ürünler arasında bulunmaktadır.

Tarçın Çayının Yan Etkileri

Tarçın tüketiminin gene]]> Tarçın Suyu İle Zayıflama https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-suyu-ile-zayiflama.html Thu, 22 Nov 2018 15:02:54 +0000 Tarçın suyu ile zayıflama, mümkün olan bir diyet şekli olarak bilinir. Tarçın bitkisinin içeriğinde bulunan maddelerin vücutta toksin atıcı etki oluşturmasıyla zayıflama etkisi oluşturduğu bilinmektir. Antioksidan madde Tarçın suyu ile zayıflama, mümkün olan bir diyet şekli olarak bilinir. Tarçın bitkisinin içeriğinde bulunan maddelerin vücutta toksin atıcı etki oluşturmasıyla zayıflama etkisi oluşturduğu bilinmektir. Antioksidan madde açısından zengin olan tarçının tek başına zayıflatma özelliği yoktur ancak kan şekerini daha doğrusu kandaki glikozun hücreler tarafından işlenmesine yardımcı olan insülin hormonunu dengede tutarak diyetinize yardımcı olabilir. Vücutta özellikle pankreasta üretilen insülin hormonu kanda bulunan şekeri vücut genelindeki hücrelere götürmekle görevli olarak işlev görmektedir. Hücreler insülin hormonunun taşıdığı glikozu alarak enerji üretiminde kullanımı sağlanır. Çok az miktarda besin lifi barındıran rafine gıdalar, şeker ve diğer basit karbonhidratları tükettiğimiz zaman bunlar çok kısa süre içerisinde sindirilerek glikoza dönüştürülür ve bu glikoz kana karışır. Sürekli olarak artan glikozu hücrelere kavuşturmak için daha çok insülin maddesi hazırlanmaya başlar. İşte bu insülin dalgalanmaları sisteme yeterince enerjinin hazır bir şekilde bulunduğunu ve vücutta bulunan enerjinin yağ yakmasına gerek duymadığı mesajını oluşturur. Bu durumla ilişkili bir şekilde vücut yağ yakmak yerine daha fazla enerji kaynağı olarak glikozu kullanmaya devam eder ve daha fazla yağ depolamasına neden olur. İşte bu oluşumların engellenmesi için tarçın suyu ile zayıflama kesinlikle uygun görülen yöntemlerden olmaktadır ve kesin sonuçlar oluşturur.


Tarçın Suyu İle Zayıflama
Tarçın suyu ile zayıflama etkisi için yapılan bazı araştırmalar günde 1 bardak tarçın suyu tüketilmesinde vücudun fazla olan kilolardan kurtulacağını belirtmektedir. Tarçın suyu ile zayıflama, genel olarak fazla kilosu olan kişilerin kullanmış olduğu bir yöntemdir. Fakat tarçın suyu tüketerek bütün kişilerin vücut yapısı enerji depolar, vücutta yağ birikimine bu sayede engel olunur. 

Tarçın Suyu Hazırlama: Toz tarçın kullanılacaksa eğer 1 su bardağı için 1 buçuk çay kaşığı tarçın yeterli gelecektir. Tarçını kaynamış olan suya ilave ederek karıştırdıktan sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Çubuk tarçın kullanacaksanız eğer bardağa aldığınız kaynamış suyun içine 1 adet çubuk tarçın ekleyerek 5 dakika kadar tarçının suya dağılmasını bekleyin. Tarçın çubuğu bardaktan büyükse eğer tarçın çubuğunu birkaç parçaya bölerek tamamının suyun içinde olmasına sağlayın. Tarçın suyunu tatlandırmak için 1-2 tane karanfil yada 1 dilim limon ilave edebilirsiniz.

Tarçın suyu ile zayıflama da dikkat edilmesi gerekenler genel olarak tarçının kan şekerini dengelemeye yardımcı besin kaynağıdır fakat beslenme düzenlenmezse tek başına kullanılan tarçın suyu etki oluşturmayacaktır. Vücudun daha fazla yağ depolamasına neden olan kan şekeri ve insülin maddesi hormonu oluşumunun önlenmesi için besin lifi açısından zengin gıdaları daha fazla tüketmek gereklidir. Tarçın suyunun midede oluşturduğu tokluk hissinden dolayı kişilerin sürekli olarak bir şeyler tüketmesine engel olarak kişilerin fazla kilolar almasına engel olacaktır. Tarçın suyu kullanımı genel olarak sabah aç karnına tüketilmesi daha uygun görülür. Sabahın erken saatlerinde ılık olarak tüketilen tarçın suyu vücutta enerji depolanmasına yardımcı olarak vücudun dinç olmasına olanak sağlayacaktır. Tarçın suyu tüketimi kahvaltıdan yarım saat kadar önce yapılmasında midenin hazımsızlığı giderilecek olup, etkisini daha fazla gösterecektir. Tarçın suyu ile zayıflama vücutta oluşan toksinlerin giderilmesiyle, vücutta oluşan yağ miktarının azaltılmasıyla olumlu etkiler sağlayacaktır.
]]>
Tarçın Suyu https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-suyu.html Fri, 23 Nov 2018 12:54:42 +0000 Tarçın Suyu, Tarçın, tarçın ağacının kabuğundan elde edilir. Bu ağacın yetişme alanı Çin olarak bilinir. Cassia ve Seylan olarak iki değişik tarçın türü bulunmaktadır. Bu iki tarçın türü tat ve görünüm olarak birb Tarçın Suyu, Tarçın, tarçın ağacının kabuğundan elde edilir. Bu ağacın yetişme alanı Çin olarak bilinir. Cassia ve Seylan olarak iki değişik tarçın türü bulunmaktadır. Bu iki tarçın türü tat ve görünüm olarak birbirine benzer fakat Seylan tarçını biraz daha tatlı olmaktadır. Seylan tarçını daha zor bulunur ve kan şekerini düşürmede Çin tarçınına nazaran daha etkili olduğu bilinmektedir. Tarçın suyu faydaları arasında tarçın besin lifi bakımından zengin olduğundan dolayı sindirimi kolaylaştırması ve kan şekeri dengesini koruması ilk olarak bilinen faydalarından olmaktadır. Tarçın suyu alternatif tıpta daha birçok farklı kullanım alanına sahiptir. Faydalarından bazıları bilimsel araştırmalarla desteklenirken bazıları ise sadece nesilden nesle devam eden bilgilerden ibarettir. Tarçın ağacı kabuğu olan tarçının ve tarçın suyunun sağlığa faydası olduğu halde alternatif tıpta yaygın kullanılmasının nedeni içerdiği sinamaldehid madde, sinnamil asetat madde ve sinnamil alkol adlı bileşen maddelerdir.

Tarçın Suyu Faydaları: 
 • Tarçın suyu fiziksel yaralanmalarda kanın pıhtılaşmasını sağlayarak meydana gelen kanamayı durduran trombositler bazı durumlarda herhangi bir yaralanma olmamasına rağmen damar içinde birikerek damar tıkanıklığına neden olabilir. Tarçın suyunun bu tehlikeli kan pıhtılaşmasında etkisi hakkında çok sayıda bilimsel araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Tarçın suyunda bulunan sinamaldehid madde istenmeyen pıhtılaşmaları önler. Tarçın suyunun bu özelliği aynı zamanda iltihap önleyici olarak bilinir.
 • Tarçın suyu geleneksel olarak doğal bir mikrop yok edici, mikrop temizleyici olarak bilinir. Tarçın suyunun bu özelliği laboratuvar testleriyle de kanıtlanmıştır. Tarçın suyu bakteri ve mantar hastalıklarının yayılmasını önlemektedir. Tarçın gıda sektöründe, gıdalarda bakteri üretimini yok etmek ve gıdaların raf ömrünü uzatmak için kullanılır.
 • Kan şekerinin dengede tutulmasına yardımcı olur.
 • Tarçın suyu hafızanın kuvvetlendirilmesine olanak sağlar ve tarçın suyunun çocuklarda tüketilmesinde zeka gelişimine olumlu etkiler sağlamaktadır.
 • Kolesterol seviyesinin düşürülmesine, dengede tutulmasına yardımcı olur. Tarçın suyunun günde 1 çay bardağı tüketilmesi, metabolizmanın yağı ve şekeri işlemesini düzenlediği için kötü kolesterolü de düşürecektir. Uzmanlar yemeklerde şeker ve tuz kullanmak yerine tarçın suyu kullanmak, yüksek kolesterol rahatsızlığı olan kişiler için iyi bir seçenek olduğunu belirtmektedir. 
 • Zayıflamada antioksidan etki oluşturarak vücuttaki toksinleri yok ettiği unutulmamalıdır. Tarçının besin lifi bakımından zengin olmasından dolayı, yemek yedikten sonra kendinizi daha uzun bir vakit tok hissetmeye olumlu etkisi olacaktır. Tarçının kilo vermeye etkisi üzerine yapılan araştırmalarda ise bu bitkinin kan şekerini düzenleyeme yardımcı olmasının üzerinde çok fala durulur. Çünkü kan şekerinde meydana gelen dalgalanmaların gıdalar aracılığıyla alınan yağın vücut tarafından depolanmasını arttırarak vücuda zarar verdiği bilinmektedir. Fakat bu oluşum tarçın suyu kullanarak yok edilecektir.
Tarçın Suyu
Tarçın suyu toz ve kabuk şeklinde olan taze tarçının suya ilave edilmesiyle birlikte oluşturulan suyla tüketilir veya besin takviyesi olarak satılan tarçın kapsüllerinin suya karıştırılmasıyla tarçın suyu elde edilerek kullanımı sağlanır. Tarçını yemeklerde kullanmak istiyorsanız eğer şeker yada tuzun yerine kullanımı uygun görülebilir. Grip hastalığı ve nezle hastalığı gibi salgın enfeksiyonların yaygın bir şekilde görüldüğü kış aylarında vücutta oluşan enfeksiyonlara karşı korunmak için tarçın suyu tüketmek bu enfeksiyonlardan kurtulmanın kesin yoludur. Tarçın suyu aynı zamanda ağır olarak yenilen bir yemek sonrasında meydana gelen hazımsızlığı ve reflü belirtilerini azaltmak için önerilmektedir. Tarçın suyunun hafızayı güçlendirme etkisinden faydalanmak için tarçın suyu tüketmek faydal]]> Adet Geciktirme Tarçın https://www.tarcin.gen.tr/adet-geciktirme-tarcin.html Sat, 24 Nov 2018 12:34:40 +0000 Adet Geciktirmede Tarçın, Yoğun tempolu olan bir iş gününde bir de adet kanamalarının gerçekleşmesi, bayanların en büyük korkularından biri olmaktadır. Bayanların günlük yaşantısında özellikle de iş hayatında zamansız Adet Geciktirmede Tarçın, Yoğun tempolu olan bir iş gününde bir de adet kanamalarının gerçekleşmesi, bayanların en büyük korkularından biri olmaktadır. Bayanların günlük yaşantısında özellikle de iş hayatında zamansız görülen adet kanamaları stresin boyutunu iki kat oranına çıkarır. Çoğu tatil planlarının da o güne denk gelmesiyle birlikte her şey, yapılan bütün planlar alt üst olur. Bayanların doğurganlık oranının yanı sıra bu dönemlerde yaşanan adet kanamalarının planlaması bu etkenler göz önünce alındığında gerçekten de önemlidir. Bu yüzden adet kanamalarını geciktirmek için birçok yöntem araştırılmıştır. Bu durumlar için üretilen doğum kontrol haplarının ve hormon ilaçlarının kullanılmasıyla adet kanamaları geciktirebilmek mümkün olabilir. Bayanların adet dönemini geciktirebilmesi için ihtiyaç olan progesteron hormon seviyesinin yüksek olması gerekmektedir. Çünkü vücuttaki progesteron hormonunun düşmesiyle adet kanaması gerçekleşir. Bu yöntemler adet kanamalarının ancak 1 hafta süreyle gecikmesine olanak sağlaması bilinir. Ama bu yöntemlerin sürekli olarak uygulanması ciddi zararlara neden olabilir. Vücudun hormonal dengesini dışarıdan bir etkiyle kontrol altına alınmasıyla vücudun dengesinin yok olacaktır. Bu sebeplerden dolayı çoğu kadın ilaç kullanılmasının yanı sıra doğal olan şekillerde yardımcı olabilecek yöntemleri tercih eder. Adet kanamalarını geciktirecek olan bitkiler sayesinde artık yapılan planlar ertelenmeyecektir. Adet geciktirmede tarçın kullanımı kişilerin adet süresinin değişmesine önemli ölçüde yardımcı olacaktır ve bu yöntem doğal olarak uygulanan bir yöntemdir.

Adet geciktirmede tarçın kullanımı kesinlikle etkili olan yöntemler arasında olmaktadır. Bilinen en etkili ve kanıtlanmış olan adet geciktirici bitki tarçın olmaktadır. Toz tarçının bir tatlı kaşığı kullanılması sonucunda, bayanlarda adet gecikmeleri görülecektir. Bayanların adet döneminin son zamanında olması durumunda, tarçın kullanımından sonra hemen bayan adetten kesilecektir. Fakat dikkat edilmesi gereken husus, adet geciktirmek için sürekli bir şekilde tarçın kullanımı durumunda adet kesilmesi için tarçın kullanan kişide adet düzensizlikleri oluşturacak olmasıdır.

Adet Geciktirme Tarçın

Adet geciktirmede tarçın kullanımı zararlı olabilir. 

Çoğu kadın günlük hayatlarında adet kanamalarının zamanlamasından şikayetçi olarak, adet geciktirici yöntemleri dener. Adet geciktirici, adet söktürücü gibi ilaçların yanı sıra bu oluşumun engellenmesi için kullanılan bitkisel yöntemler de bazen sağlık açısından tehlike oluşturur. Sonuç olarak vücudun metabolizmasına yapılan bir müdahale sonucunda vücut dengesinde bozulmalar meydana gelecektir. Kullanılan bu yöntemlerin bilimsel açıdan zararı ve yararı tam olarak belirlenmemiştir. Özellikle doktor kontrolünün dışında gerçekleşen yöntemlerle adet geciktirme çalışmalarının yapılmaması uygun görülür. Kullanılan bitkilerin içerisinde bulunan maddelerin hormonları ne şekilde etkileyeceği bilinmediğinden dolayı olası yan etkileriyle baş etmek zor olacaktır. Bu nedenle adet gecikmesinde uygulanması gerekli görülen bir durum söz konusu olduğunda mutlaka uzman olan doktora başvurmanız gerekir. Muayene sonucunda size uygun olan adet geciktirici ilaçları ve bitkisel yöntemleri uygular.

]]>
Tarçınla Saç Açma https://www.tarcin.gen.tr/tarcinla-sac-acma.html Sun, 25 Nov 2018 02:43:04 +0000 Tarçınla saç açma, kuvvetli kimyasallar kullanmadan tarçın, ve zeytinyağı karışımının saça sürülüp, bir süre saçta bekletilmesi ile elde edilen doğal bir yöntemdir. Doğal bir yöntem olmasının yanı sıra, old Tarçınla saç açma, kuvvetli kimyasallar kullanmadan tarçın, ve zeytinyağı karışımının saça sürülüp, bir süre saçta bekletilmesi ile elde edilen doğal bir yöntemdir. Doğal bir yöntem olmasının yanı sıra, oldukça ekonomik bir saç açma yöntemidir.
Kadınlar zaman zaman saçlarının renklerinden sıkılırlar ve saçlarının renklerini değiştirirler. Ancak kullandıkları kuvvetli kimyasal boyalar, saçlarını yıpratır. Kimi zaman ise bu boyalar saç dökülmesine neden olur. Bu durumun sonunda saçlarına bakımlar yaptırmak zorunda kalırlar. Tarçınla saç açma yönteminde bu aşamalara gerek kalmaz. Çünkü tarçınla saç açma yöntemi, saça bakım yaparken bir taraftan da saçın rengini açar. Tarçınla saç açma gibi evde hazırlayabileceğiniz doğal yöntemlerle saçınızın rengini 1-2 ton açabilir, üstelik saçınıza doğal bir bakım yapabilirsiniz. Tarçınla saç açma gibi bitkisel yöntemler ile saçlar yıpranmadan parlak saçlar elde edilebilir.

Tarçınla Saç Açma
Tarçınla Saç Açma için Gerekli Malzemeler
 • 4 yemek kaşığı toz tarçın
 • Yarım fincan zeytinyağı
 • Streç film
 • İnce dişli tarak
Tarçınla Saç Açma  için Yapılması Gerekenler

Tarçınla saç açma yönteminin belli aşamaları vardır. Bu aşamalar;
 • Saçınızı soğuk su ile yıkayın ve fön makinesi yardımı ile kurulayın.
 • İnce dişli bir tarak ile saçınızı tarayın.
 • 4 yemek kaşığı tarçın ile yarım fincan zeytinyağını karıştırın, macun haline getirin.
 • Zeytinyağı ve tarçın ile oluşturduğunuz karışımı, saçlarınızın uç kısımlarına uygulayın. 
 • Kalan karışımı saçınızın tamamına sürün.
 • Saçınızın tamamını toplayıp, bir streç film ile sarın.
 • Saçlarınızı bir gece streç film ile sarılı şekilde bekletin.
 • Sabah, saçlarınızdaki streç filmi çıkarın ve saçlarınızı tarayın.
 • Taradığınız saçlarınızı yıkayın ve kurulayın.
Tarçınla saç açma yöntemi sonunda, saçlarınızda kızıl renklerin çıktığını göreceksiniz. Eğer saçlarınızın rengini daha çok açmak isterseniz, bu işlemi haftada 1 kez olacak şekilde, ayda 4 kez uygulayabilirsiniz.
]]>
Zencefil Zerdeçal Tarçın https://www.tarcin.gen.tr/zencefil-zerdecal-tarcin.html Sun, 25 Nov 2018 22:30:29 +0000 Zencefil zerdeçal tarçın, Öncelikle, teker teker bu mucize bitkilerin ne işe yaradığını açıklamakta fayda vardır. Sağlık açısından faydası saymakla bitmeyen zencefilden başlayalım.Zence Zencefil zerdeçal tarçın, Öncelikle, teker teker bu mucize bitkilerin ne işe yaradığını açıklamakta fayda vardır. Sağlık açısından faydası saymakla bitmeyen zencefilden başlayalım.

Zencefil: Özellikle Çin tıbbında sıkça kullanılan ve en çok faydası olan bitki zencefildir. En önemli ve yaygın olarak bilinen özelliği öksürük kesici özelliğinin olmasıdır. Sıcak iklimlerde yetişen bu bitki yumru köklü sarımtırak bir renge sahiptir. Kökleri toprağın on beş yirmi santim aşağısında bulunur. Hindistan Çin ve orta Asya da 2000 yıldır bilinmekte ve aktif olarak tüketilmektedir. Bu bitki eklem iltihaplanmalarında, mide bulantısı, hazımsızlık gibi sağlık sorunlarında etkilidir. Zencefil çok aranılan ve tüketilen bir baharat türüdür. Bunun nedeni ise soğuk algınlıklarına birebir olmasıdır. Soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde antibiyotik den daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle balla karıştırılıp içilmesi tavsiye edilir.

Zencefil Zerdeçal Tarçın
Zerdeçal: Zerdeçal bitkisi, genelde Hint safranı olarak bilinir. Bu bitkide zencefil gibi Çin, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Fakat bizim ülkemizde yetiştirilememektedir. Zerdeçalın kullanılan yeri toz haline getirilmiş köküdür. Hafızayı güçlendiren müthiş bir bitkidir. Göbek yağlarını eritir. Zayıflamaya yardımcı olur. Diyabet kanser gibi hastalıklara karşı olumlu sonuç göstermiştir.

Tarçın: Tarçın bitkisinin faydaları saymakla bitmez. Bir çok yemeklerde ve bazı tatlılarda baharat olarak ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Yüzyıllardır faydaları bilinmektedir. Tarçın aynı adı taşıyan tarçın ağacının kabuğundan elde edilir. Tarçının en bilinen özelliği sindirimi kolaylaştırması ve kan şekerini dengelemesidir. Kemik sağlığı için önemlidir. Yaşlanma karşıtıdır. Bu saydığımız üç mucize bitkinin karışımıyla elde edilen kür zayıflamaya yardımcıdır.

Zerdeçal zencefil tarçın: Biz bu karışımın içine yoğurdu da ekleyeceğiz. Yirmi gram toz tarçın, yirmi gram toz zencefil, ve yirmi gram toz zerdeçalı karıştırıp cam bir kavanoza koyalım. Her gece yatmadan önce bir çay bardağı yoğurdun içine bir tatlı kaşığı bu karışımdan ekleyip tüketelim ve ardından bol bol su içelim. Bu karışımların en önemli ortak özelliği hepsinde yağ yakıcı özelliğin bulunmasıdır. Bu kür düzenli olarak tüketildiğinde bir haftada daha sıkı bir göbeğe sahip olunacaktır.
]]>
Tarçın Şekeri Düşürürmü https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-sekeri-dusururmu.html Mon, 26 Nov 2018 18:25:24 +0000 Tarçın Kan Şekerini Düşürür mü; Kan şekerini düşürmek için elmalı turta yemek biraz tuhaf gelebiliyor ama diyabetli hastaya elmalı turta vermek, diyabete yeni bir bakış açısıyla bakılmasına sebep oldu ve hatt Tarçın Kan Şekerini Düşürür mü; Kan şekerini düşürmek için elmalı turta yemek biraz tuhaf gelebiliyor ama diyabetli hastaya elmalı turta vermek, diyabete yeni bir bakış açısıyla bakılmasına sebep oldu ve hatta bir tedavi yöntemi bile sundu. Hayır, kan şekerini düşürmek için kilit nokta elma değil, üzerine eklenen tarçındı! Beltsville, Maryland’deki insan beslenmesi konusundaki bir araştırma merkezinde çalışan Richard Anderson, birtakım yiyeceklerin 2 tip diyabet üzerindeki etkileriyle ilgileniyordu ve kan şekerlerinin hızı bir şekilde yükseleceğini bekleyerek bazı deneklere elmalı turta yedirdi. Fakat bu deneklerin şekeri yükselmedi. Tam aksine turta, vücuttaki şeker seviyesini aşağıya çektiği görünüyordu. Anderson, bu beklenmedik sonuçtan dolayı turtanın içindeki hiçbir ana maddenin sorumlu olmasının olası bir şey olmadığını biliyordu fakat tarçın bir olasılıktı. Çünkü birçok halk ilacında uzun zamandır her türlü hastalığın tedavisinde tarçın kullanılıyordu.

Anderson bu şaşırtıcı durumu deneyle denemeye karar verdi ve 60 adet tip 2 diyabetliyi deney yapmak için bir araya getirdi. Deneklere 40 gün boyunca günde dörtte bir çay kaşığından iki çay kaşığına kadar değişen, az oranlarda tarçın verildi. Bir kontrol grubuna ise reaksiyona girmeyen bir madde olan içerisinde buğday unu olan kapsüller verildi. Sonuçlar gerçekten de çok iyidi. Tarçın sadece kan şekeri seviyelerini bazı hastalarda yüzde 30’lara kadar indirmekte kalmadı, aynı zamanda LDL ve trigliserit seviyelerini de aşağılara çekti! Tarçın deneylerinin sona ermesinden 20 gün sonra bile kan şekeri seviyeleri alçak kaldı. 

Bu da tarçının vücutta önemli bir etki oluşturabilmesi için her gün tüketilmesinin gerekmediğini gösteriyordu. Şaşırtıcı bir şekilde sadece dörtte bir çay kaşığı tarçın yiyen denekler de daha yüksek doz kullananlar kadar iyi sonuç verdiler. Columbia Üniversitesindeki araştırmacılar yapılan deneyi tekrarlayarak aynı sonuçları aldı. Plasebo kontrollü, geliştirilmiş, çift-kör bir çalışmada günde bir gram tarçının yedi hafta alındıktan sonra açlık kan şekerini yüzde 17 civarında düşürdüğü ortaya çıkmıştır.

Tarçın Şekeri Düşürürmü

Normalden daha yüksek olan kan şekeri seviyeleriyle ayırt edilen diyabet kötü bir hastalıktır. Böbreklerde, kalp ve damarlarda sıkıntı yaratabilir, gözlerde hasara yol açar, dolaşım bozukluklarına sebep olabilir. Bu hastalığın iki türü vardır. 1.tip genel olarak genç yaşta ortaya çıkar ve pankreasın yeteri kadar insü-lini üretmemesinden kaynaklanır. Çoğu zaman aşırı kilolu insanlarda yaygın olan 2.tip çoğunlukla yetişkinlik döneminde kendini gösterir. Pankreas insü-lin oluşturmaya devam ederken hormon işlevini yeteri kadar yerine getiremez.  Çünkü vücuttaki yağ, kas ve karaciğer hücreleri ona karşı dirençli hale gelmiştir, însülinin görevi glikozun bu hücrelere girmesi için bekçilik yapmaktır. İşini yapamaz ise glikoz emilmez ve kanda birikir, bu da hasara sebep olur.

Tip 1 diyabette insülin enjekte edilmesi gerekirken tip 2, beslenme şekline dikkat edilerek kontrol altında tutulur. Tip 2 diyabet ve obezite, özellikle de abdominal obezite arasında güçlü bir bağ vardır. Yağ hücreleri glikoz toleransını azaltan bir hormon grubu olan adipokinleri salgılar, abdominal yağ hormonsal olarak en aktif olandır. Üstelik vücut uzun süreli bir şekilde şeker ve insülin artmasından dolayı insülinin düzenleyici etkisine karşı duyarsızlaşır. Vücut sanki fazla çalışıp da durmuş gibidir.

Obezite oranlarının yükselmesi ile birlikte Tip 2 diyabetin Kuzey Amerika’da, çocuklar da bile salgın bir hastalık haline gelmiştir. Antidiyabetik ilaçlar etkili olabilir.

]]>
Tarçın Ağacı Nerede Yetişir https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-agaci-nerede-yetisir.html Tue, 27 Nov 2018 01:07:39 +0000 Tarçın ağacı, ülkemizde yetiştiriliciği yapılmayan tropik iklime sahip olan bölgelerde yetiştirilmektedir. Özellikle nerede yarışır diye soracak olursak Jameika, Madagaskar,Endonezya,Malezya ve Brezilyada yetiştirilmektedir. Tarçın ağacı, ülkemizde yetiştiriliciği yapılmayan tropik iklime sahip olan bölgelerde yetiştirilmektedir. Özellikle nerede yarışır diye soracak olursak Jameika, Madagaskar,Endonezya,Malezya ve Brezilyada yetiştirilmektedir. Defnegiller ailesinden olan bu bitki çok hoş kokuya ve aromaya sahiptir. Ülkemizde sadece botanik bahçelerinde yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Genellikle soğuğa dayanıksız olan tarçın ağacı ülkemizin hiçbir yerinde yetişmemektedir. Kabuklarından ve dallarından faydalanarak tarçın üretilmesi ağaca herhangi bir zarar vermez.

Tarçın Ağacı Nerede Yetişir

Çin tarçın ağaçlarına ne yaptığını bilmeyen kişiler tarafından derinden canlı dokuya zarar verildiği için, hastalanan hatta ölen tarçın ağaçları vardır. Seylan tarçın ağaçlarında böyle bir sorun yaşanmaz. Tarçın ağacı nerde yetişir yerine hangi ortamlarda yetişirilemez demek daha doğru olur. Çünkü tropikal iklim dışında hiçbir ortamda yetiştirilemez. Kendi kabuklarının içinde bulunan antiseptikler sayesinde hastalıklara karşı oldukça dayanıklı olan   bu ağaçlar iklim şartları uygun olan iklimlerde yetiştirilebilmektedir.

]]>
Çubuk Tarçın Çayı https://www.tarcin.gen.tr/cubuk-tarcin-cayi.html Tue, 27 Nov 2018 07:27:31 +0000 Çubuk Tarçın Çayı, Kabuk tarçını, her zaman hazırladığınız demleme bardağına koyarak çaya ekstra lezzet katabilirsiniz. Eğer kabuk tarçını sade olarak kullanacaksanız; 1 bardak tarçın çayı için bir büyük kabuk Çubuk Tarçın Çayı, Kabuk tarçını, her zaman hazırladığınız demleme bardağına koyarak çaya ekstra lezzet katabilirsiniz. Eğer kabuk tarçını sade olarak kullanacaksanız; 1 bardak tarçın çayı için bir büyük kabuk tarçın yeterli olacaktır. 

Malzemeler
 • 1 tane kabuk tarçın
 • 1 litre su
 • Bal
 • Limon
 • 1 Tane elma

Çubuk Tarçın Çayı
Yapılışı;Su kaynadıktan sonra demliğe katılan kabuk tarçın üzeri kapalı olarak  yaklaşık olarak 6-7 dakika demlenmesi beklenir. İçerisine siyah çayda eklenerek farklı tatlar elde edilebilir. Demlenen tarçın çayımızın içerisine limon veya elma ilave edilir. Tarçın çayına, bal eklenerek sıcak veya soğuk olarak içilebilir. Tarçın çayına sütte eklenebilir. Kan dolaşımına yardımcı olan tarçın çayının zayıflama etkisi bulunduğu bilinen özelliklerindendir. Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir, sindirim sorunlarıyla yaşanan mide kramplarına ve mide ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir. Adet sancılarını azaltır,antibakteriyel özelliği ile enfeksiyonlara karşı koruma sağlar, kan dolaşımını düzenler.
]]> Toz Tarçın https://www.tarcin.gen.tr/toz-tarcin.html Tue, 27 Nov 2018 23:00:23 +0000 Toz Tarçın, Tarçın, genel olarak ağacının kurutulmuş kabuklarının kullanıldığı,kışın yapraklarını dökmeyen, ağaçları küçük olarak büyüyen bir bitkidir. Aromatik kokusu sayesinde, mutfaklarımızın vazgeçilmez bah Toz Tarçın, Tarçın, genel olarak ağacının kurutulmuş kabuklarının kullanıldığı,kışın yapraklarını dökmeyen, ağaçları küçük olarak büyüyen bir bitkidir. Aromatik kokusu sayesinde, mutfaklarımızın vazgeçilmez baharatı ve oldukça şifalı bir bitkidir. Halk arasında her derde deva olarak bilinen tarçın, baharatlarda, pasta ve tatlı yapımında aromalarını artırmakta kullanılır. Tarçın toz ve kabuk tarçın olarak iki şekilde kullanılır. Kabuk tarçın öğütülerek toz haline getirilir ve toz olarak baharatlarda kullanılır. Eskiden bu tarçını toz haline getirme işlemi evlerde yapılırken şuan kullanım alanlarının artmasıyla kabuk tarçın fabrikalarda, öğütücüler de  kullanılarak toz haline getirilir.  Çok şifalı olan tarçının faydaları saymakla bitmez. Son yıllarda ilaç yapımında oldukça değer kazanan tarçın, kozmetik alanlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Tarçın, kışın çay olarak tüketildiği zaman grip ve soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelir. 

Tarçın, kan pıhtılaşmasında çok etkilidir. Kanamayı durdurmada faydalıdır. Sindirim sistemini üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. mide bulantısını önlediği gibi kusmayı keser. Mide ve bağırsak da bulunan gazı söker. Kanda bulunan yağ ve kolesterol seviyesini dengeler, şeker krizinde görülen el ve ayak titremesinde tarçınlı su içilmesi titremenin kesilmesini sağlar. Tarçının bilinen bir yan etkisi yoktur. Tarçının kullanıldığı başka bir alanda, parfüm sektörüdür. Tarçının içerisinde bulunan aromalı yağlardan, esans yapılarak parfüm kokusu olarak kullanılır. Tarçın;  tatlılarda, pasta ve kurabiye süslemesinde baharat olarak kullanılır. 

Toz Tarçın
Tarçın bazı yörelerde pilavlarda da kullanılmaktadır. Tarçın kullanıldığı her alanda nefis kokusu ve aromasıyla fark yaratmaktadır. Tarçın yağı, masaj yapılırken kullanılır. Tarçın kışın çok tüketilen bir bitkidir, çay olarak demlenir içerisi limon ve balla şifalı hale getirilerek  ve grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının önlenmesinde kullanılır. Tarçın bitkisinin faydaları ve kullanım alanları bu kadarla sınırlı değildir. Tarçın, cilt temizliğinde ve cilt gençleştirmede maske olarak da kullanılır. Tarçın ağacı, kabuğunun sağlığa faydaları ve alternatif tıpta bu kadar yaygın kullanılmasının sebebi içerdiği sinemaldehid, sinnamil alkol adlı bileşenidir. Tarçın, hem yemeklerimizi  tatlandırmak için, hem cilt gençleştirmede hemde sağlığımızı koruyacak maddelere sahip olmasıyla hayatımızdan asla çıkartmamamız gereken bitkilerden bir tanesidir.
]]>
Tarçının Faydaları https://www.tarcin.gen.tr/tarcinin-faydalari.html Wed, 28 Nov 2018 13:57:04 +0000 Tarçının faydaları, Yemeklerde baharat olarak ve çeşitli hastalıklarda doğal bir ilaç olarak kullanılmakta olan tarçın, tarçın ağacının kabuklarından elde edilmektedir. Çin tarçını ve seylan tarçını diye Tarçının faydaları, Yemeklerde baharat olarak ve çeşitli hastalıklarda doğal bir ilaç olarak kullanılmakta olan tarçın, tarçın ağacının kabuklarından elde edilmektedir. Çin tarçını ve seylan tarçını diye iki farklı türü vardır. Bu iki tür tat ve görünüm bakımından birbirine benzemekte, fakat seylan tarçını biraz daha tatlı, daha zor bulunmakta ve kan şekerini düşürmekte daha çok etkilidir. 

Tarçının faydaları

Her gün yarım çay kaşığı tarçın kötü kolesterolü düşürmede birebirdir. Diyabet hastalarında insülin üretimini artırarak kan şekerini düşürmede etkilidir. Tarçın yağı mantarlara karşı kullanıla bilmektedir. Lösemi ve Lenfoma hastalarda kanser hücrelerinin artmasını engellemektedir. Kanın pıhtılaşmasını önleyici özelliğe sahiptir. Tarçının kokusu hafızayı güçlendirir. Strese bağlı baş ağrısı ve migrene iyi geldiği bilinir. Tarçın çayı sindirim sistemi rahatsızlığına iyi geldiği bilinir. Tarçın yağı boğaz ağrısı ve kuru öksürüğe iyi gelmektedir. Kan dolaşımını arttırmada kullanılır. 

Tarçının Faydaları
Tarçının sağlığa faydaları

Tarçının alternatif tıpta bu kadar yaygın kullanılması nedeni içerisinde sinamaldehid, sinnamil asetat ve sinnamil alkol adlı bileşenlerin bulunmasıdır.

 • Kanın pıhtılaşması: Fiziksel yaralanma olaylarında kanin pıhtılaşmasını sağlayan ve kanamayı durduran trombositler bazı durumda herhangi bir yaralanma olmamasına rağmen damar içinde birikerek damar tıkanıklığına yol açar. Tarçının bu pıhtılaşma üzerine etkisi hakkında bir çok bilimsel araştırma yapılmıştır. Tarçında bulunmakta olan sinamaldehid maddesi istenmeyen pıhtılaşmaları engellediğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda bu özellik iltihap önleyici olarak kullanıldığı bilinir.
 • Mikroplar:  Tarçın yağı bilinen geleneksel olarak doğa bir mikrop önleyici ve temizleyici olarak kullanılır. Bu özellikleri labaratuvar ortamlarında kanıtladığı bilinir. Bakteri ve mantar hastalıklarının yayılmasını engellediği tespit edilmiştir. Ayrıca gıda sektöründe, gıdalarda bakteri üretimini önlemek ve raf ömrünü arttırmak için kullanıldığı bilinmektedir.
 • Kan şekeri: Bilimsel bir araştırmada, kırk gün boyunca ortalama dört gram tarçın tüketenlerde kolestrol seviyelerini, kan şekeri seviyelerinde gözle görülür bir düşme olduğu belirlenmiştir. Tarçının kan şekeri üzerinde düşürme etkisi, tarçın ve tarçın takviyeleri glisemik kontrole yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Bu alanda günümüzde hala araştırmalar yapılmakla beraber tarçının kan şekerini düşürdüğü ve insülini arttırdığı bilimsel olarak da kabul edilmektedir.
 • Hafıza: Amerika'da bulunan bir üniversite tarafından yapılan araştırmaya göre tarçının kokusu hafızayı geliştirdiği ve bilişsel fonksiyonunu arttırdığı belirlenmiştir. 2009 yılında yayınlanan bilimsel bir dergide tarçın özü Alzheimer hastalarında görülmekte olan tau proteinlerin kümelenmesini engellemekte ve hastalığın gelişimini yavaşlattığı ortaya konmuştur. Tarçının hafızayı güçlendirmedeki etkisi daha çok araştırma konusu olmaktadır. Tam olarak tarçının hafızaya etkisi ortaya konulamamakta olsa da bu yönde yapılan çalışmalar umut vermektedir.
 • Kolesterol: Günde iki gram tarçın tüketilmesi metabolizmanın yağı ve şekeri işlemesine yardımcı olduğu için teorik olarak kötü kolesterolü düşürdüğü uzmanlar tarafından kabul edilmektedir. Uzmanlar yemeklere şeker ve tuz yerine tarçın kullanmanın özellikle yüksek kolesterolü bulunanlar için iyi bir yöntem olduğunu belirtmektedirler.
 • Zayıflama: Besin lifi bakımından zengin olan tarçın yemekten sonra kendinizi uzun süre tok kalmanızı sağlamaktadır. Tarçının kilo vermeniz üzerinde etkisi araştırmalarda, kan şekerini düzenlediği üzerinde durulmuştur. Çünkü kan şekerinde yaşama inişler ve çıkışlar gıdalar yoluyla alındığından yağın vücut tarafından depolanmasını]]> Tarçın Zayıflatırmı https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-zayiflatirmi.html Wed, 28 Nov 2018 21:06:25 +0000 Tarçın zayıflatır mı, antioksidan açısından iyi bir kaynak olan tarçının tek başına zayıflatıcı özelliği bulunmamaktadır. Ancak kan şekerinin hücreler tarafından işlenmesine yardımcı olarak insülin hormon Tarçın zayıflatır mı, antioksidan açısından iyi bir kaynak olan tarçının tek başına zayıflatıcı özelliği bulunmamaktadır. Ancak kan şekerinin hücreler tarafından işlenmesine yardımcı olarak insülin hormonunu dengeler. Bu özelliğinden dolayı diyet listesine eklendiğinde zayıflamaya yardımcı etki sağlayabilir.

  Pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu kan şekerini vücutta bulunan hücrelere taşımakla yükümlüdür. Hücrelere ulaşan glikoz hücreler tarafından enerjiye dönüştürülür. Besin lifi bakımından zayıf olan işlenmiş gıdalar, şeker ve basit karbonhidrat içeren gıdalar tüketildiğinde kısa süre içinde sindirilerek glikoza dönüşür ve glikoz kana karışır. Kana karışan ve sürekli artış yaşanan glikozu hücrelere ulaştırmak için pankreas daha fazla insülin salgılamaya başlar. Bu durumda ise sisteme yeterince enerjinin olduğu ve vücudun yağ yakmasına gerek olmadığı mesajı verilir. Bu durumda ise vücut yağ yerine enerjiye dönüşmesi gereken glikozu kullanmaya başlar ve vücutta daha fazla yağ depolanır.

  Glikoz dalgalanmasında ortaya çıkan tek olumsuzluk vücutta yağ depolanması değildir. Bu durum karşısında kişi yeterince yemek yemeyerek enerji düşüklüğü yaşar ve kısa sürede acıkarak sık aralıklarla yemek yeme ihtiyacı hisseder.

  Tarçın Zayıflatırmı

  Bu noktada beslenme listesine eklenen tarçın devreye girerek insülin dalgalanmasını kontrol altına alır ve fazladan insülin salgılanmasını engeller. Gün içinde en fazla 6 gram tarçın tüketmek Tip2 diyabet hastalarında glikoz ve HDL kolesterolü düşürücü etki yaratmaktadır.

  Diyete Eklenen Tarçının Vücutta Yarattığı Etki

  • Yemeklerden sonra tokluk süresini uzatıcı etki sağlar.
  • Vücut için gerekli olan enerjiyi yağ depolarından kullanmayı kolaylaştırır.
  • Glikozun vücut tarafından daha kolay işlenmesini sağlar.

  Diyetlerde Tarçın Nasıl Kullanılmalıdır

  Tarçın çay şeklinde kullanılabileceği gibi, yoğurt ve meyvelere ilave edilerek de kullanılabilir. Tarçın çayı hazırlamak için toz ya da kabuk tarçın kullanılabilir. Toz tarçın kullanılarak çay hazırlanacaksa; 1 su bardağı için1 çay kaşığı toz tarçın yeterli olur. Bir su bardağı su kaynatılarak içine toz tarçın eklenerek tüketilmeye başlanabilir. Eğer çay kabuk tarçın ile yapılacaksa yine bir su bardağı kaynar suyun içine 1 tane kabuk tarçın eklenir ve 10 dakika demlenmeye bırakılır. Tarçın çayını lezzetlendirmek için karanfil ya da limon dilimi ilave edilebilir.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Tarçın ne kadar kan şekerini düzenleyici etki yaratsa da beslenme alışkanlıkları düzenlenmediği sürece diyete faydası olmayacaktır. Diyete yardımcı olmak, kan şekerini dengelemek ve insülin hormonunu kontrol altında tutmak için beslenme listesine besin lifi bakımından zengin gıdaların da eklenmesi gerekir. Ayrıca çay ve kahveyi şekersiz içmek, beyaz ekmek yerine tam tahıllı, çavdar ya da kepekli ekmek tüketmek, hazır gıdalardan uzak durmak kilo almamak için alınabilecek diğer önlemler arasındadır. Aksi halde tüketilen tarçının hiçbir faydasından yararlanmak mümkün olmaz.

  ]]>
  Tarçının Zararları https://www.tarcin.gen.tr/tarcinin-zararlari.html Thu, 29 Nov 2018 08:21:21 +0000 Tarçının zararları, daha çok soğuk havalarda tüketilmekte olan bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere bir çok alanda kullanıldığı bilinir. Daha çoğunlukla soğuk havalardan dolayı oluşmakta olan h Tarçının zararları, daha çok soğuk havalarda tüketilmekte olan bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere bir çok alanda kullanıldığı bilinir. Daha çoğunlukla soğuk havalardan dolayı oluşmakta olan hastalıkların tedavisinde tarçından faydalanıldığı bilinir. Kurutularak kullanıldığı gibi istenildiğinde toz halindede kullanıla bilmektedir. Tarçın Vitamin, mineral ve uçucu yağlar bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu bilinir. Tarçın ağacın kabuk kısmından elde edilmekte olan bir baharat türüdür.

 • Tarçın kullanımı

  Tarçın toz, kabuk yada yağ şeklinde her zaman kullanıla bilirler. Besin takviyesi olarak tarçın kapsüllerinden faydalanmak mümkündür. Tarçın yemeklerde kullanılacaksa tuz ve şekerin yerine kullana bilirsiniz. Soğuk algınlığına bağlı hastalıkların tedavisi için tarçın çayı tüketilebilir. Tarçın çayını hazırlamak için yarım çay kaşıgi toz tarçın yada yarım kabuk tarçın, bir fincan sıcak suyun içine atılır. İçine bir çay kaşığı bal eklenerek biraz bekletilir. Sabahları aç karna, akşamları ise yatmadan önce bir fincanı geçmeyecek şekilde tüketilir.

  Tarçının faydaları

  Tarçın kokusunun hafızayı güçlendirme etkisi yaptığı söylenir. Kanın pıhtılaşmasını engelleyici özelliği bulunur. Diyabet hastaları için faydalı olduğu bilinir. Stres nedeni ile oluşmakta olan migren ve baş ağrılarını azaltmada bire birdir. Hazımsızlık ve reflüye iyi geldiği bilinir. Soğuk algınlığı hastalığının tedavisinde kullanılır. Kas ağrılarını hafifletmekte kullanılmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisine sahiptir. Boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi geldiği söylenmektedir. Diyetlere destek amacı ile kullanılmaktadır. Tarçın yağının kokuya yol açan bakterilerin etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. Tarçın losemi ve lenfoma gibi kanser hastalıklarında kanser hücrelerinin yayılmasını ve gelişmesini engellediği bilinir. Tarçın yağı huzursuz bağırsak sendromuna karşıda kullanıla bilmektedir. Sindirim sistemini rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Adet krampları ve adet öncesi sendromuna karşı tarçın kullanımı önerilmiştir.

  Tarçının Zararları
  Tarçının zararları
  • Tarçın yağı direkt vücuda uygulandığında ciltte tahrişe yol açtığı bilinir. Bu nedenden ötürü tarçın yağını önce diğer taşıyıcı yağlar ile birlikte inceltilerek kullanılması gerekir.
  • Kan şekeri düsürücü etki yaptığından dolayı ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası kan şekeri dengesinde oynamalar yapabilmektedir. Bu nedenden dolayı cerrahi müdahale geçirecek olan hasta en az 15 gün önceden tarçın kullanımını bırakması gerekir.
  • Çin tarçıni olarak da bilinen tarçının bazı kişilerde karaciğeri zorlayıcı özelliği olabilmektedir. Bu sebeple herhangi bir karaciğer ile alakalı rahatsızlığı bulunuyor ise tarçın tüketmeye başlamadan önce mutlak suretle doktorundan bilgi alması gerekir.
  • Gebelik döneminde tarçın ve tarçın çayının bir zararı olup olmadığı hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Siz böyle bi durumda doktorunuza danışarak tarçın kullanımına başlaya bilirsiniz.
  • Yüksek tansiyon sebebiyle devamlı ilaç kullanan hastalarda tarçın tüketimi kullanılan ilacın etkisini çoğalta bilmektedir. Bundan dolayı kan şekerinin düşmesine neden olabilmektedir.
  • Normal ölçülerde kullandığımız taktirde tarçın vücut için herhangi bir zarar teşkil etmemektedir. Fakat diğer baharat türlerinde olduğu gibi aşırıya kaçılması bazı yan etkilere yol açmaktadır. Tarçının zararlarından kurtulmak için makul seviyelerde aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir. Tarçın uzun süre ve aşırıya kaçınılması durumunda kabızlık sorununa yol açmaktadır. Kabul tarçın kullanılarak çay hazırlanıyorsa günde sadece bir bardak tüketilmesi gerekmektedir.
  ]]>
  Tarçın Yağı Faydaları https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-yagi-faydalari.html Thu, 29 Nov 2018 22:34:29 +0000 Tarçın Yağı Faydaları, Tarçın yağı, tarçın bitkisinin kabuklarından elde edilen şifalı bir itki yağıdır. Hoş kokulu ve şifalı bir bitki olan tarçın yağı, mikrop öldürücü özelliğiyle mucizevidir.    Tarçın Yağı Faydaları, Tarçın yağı, tarçın bitkisinin kabuklarından elde edilen şifalı bir itki yağıdır. Hoş kokulu ve şifalı bir bitki olan tarçın yağı, mikrop öldürücü özelliğiyle mucizevidir.
      
  Tarçın Yağı Faydaları
  Tarçın Yağı Faydaları
  • Kan şekerini düşür
  • Hazmı kolaylaştırır
  • Romatizmalnağrılara iyi gelir
  • Ağrıları geçirir
  • Mide kramplarıma iyi gelir
  • Cinsel gücü arttırır
  • Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir
  • Kalbi kuvvetlendirir
  • Mide tembelliğine iyi gelir
  • Vücut direncini arttırır
  • Kadınlardaki beyaz akıntıya faydalıdır
  • Böcek ve haşere sokmalrına iyi gelir
  • Kan dolaşımına iyi gelir
  • Düzenli kullanımla dudaklarda botoks etkisi sağlayarak dolgunluk kazandırır
  • Vücut ağrılarında masaj yağı olarak kullanılır
  • Tarçın yağı antibakteriyel etkisiyle, mikrop öldürücü özelliğine sahiptir
  ]]>
  Bal Tarçın Maskesi https://www.tarcin.gen.tr/bal-tarcin-maskesi.html Thu, 29 Nov 2018 23:51:32 +0000 Bal tarçın maskesi, Her insan cildinin parlak, temiz ve sağlıklı olmasını ister. Ancak izler, kırışıklıklar ve sivilceler nedeniyle cildimizdeki problemler hayatımızın bir çok döneminde karşımıza çıkmaktadır. B Bal tarçın maskesi, Her insan cildinin parlak, temiz ve sağlıklı olmasını ister. Ancak izler, kırışıklıklar ve sivilceler nedeniyle cildimizdeki problemler hayatımızın bir çok döneminde karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda cilt sağlığına büyük ölçüde yarar sağlayacak olan sivilce, izler ve kırışıklardan kurtulmamızı yol açacak bal tarçın maskesinin tarifini aşağıda bulabilirsiniz. Bu maskenin ana maddeleri ise yüzlerce hastalığa ve problemlere şifa olan bal ve tarçın dır.

  Balın cilde faydaları

  Cildimizi zararlı toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. Cildi beyazlatır ve parlamasına yardımcı olur. Cildinizi nelendirir vede kırışıklıkları düzgünleştirici etkisi vardır. Cildi temizler, sivilceler, siyah noktalar, kırmızı noktalar, kızarıklıklar, sivilce izleri ve daha bir çok cilt problemine karşı etkili olduğu bilinir. Ölü cilt hücrelerinin parçalanmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olduğu bilinir. Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve hasar görmüş olan dokuların eski haline gelmesine sağlamada yardımcı olmaktadır. Bal çok yararlı bir antibiyotiktir. Bu özelliği ile ciltte üreyen bakteri ve mikropları yok etmede üstüne yoktur. Bu sayede bal cilt sağlığımızı korumada çok önemli görevler üstlenerek cilt sağlığımızı korumaktadır. Tarçının cilde faydaları ise; cildimizi ferahlatıcı özelliğe sahiptir, cilt hücrelerine direnç verdiği araştırmalarla kanıtlanmıştır, hastalıklara karşı vücuda direnç vererek güçlü kalmasını sağlar ve son olarak tarçın çok güçlü antioksidan kaynağıdır.

  Bal Tarçın Maskesi
  Tarçınlı bal maskesi için gerekli mazemeler
  • Bir yemek kaşığı tarçın
  • Bir yemek kaşığı bal
  Tarçınlı bal maskesinin hazırlanışı

  Küçük bir kap içerisine yada tabak içerisine bal ve tarçın konulur. Daha sonra kabın içerisindeki bal ve tarçın kaşık yardımıyla karıştırılmaya başlanır. Tarçın ve balın birbirine karışması ve köyü bir kıvam alması gerekmektedir. İyice iç içe geçebilmesi işin üç dakika karıştırılmaya devam edilir. Koyu kıvamını aldıktan sonra karıştırmayı bırakarak uygulamaya geçebilirsiniz.

  Tarçınlı bal maskesinin uygulama şekli

  İlk olarak yüzünüzü sabun yada temizlik jeli ile güzelce yıkanmalıdır. Ilık su ile yüzünüzü güzelce yıkadıktan havlu veya peçete ile kurulanmalısınız. Bu işlem sonunda maskemizin uygulanmasına geçebilirsiniz. Tarçınlı bal maskesini tüm cildinize ve sivilcelerin olduğu kısımlara sürülür. Sürülen bu karışım sivilcelere zarar vermeden iyice yedirilir. Bu maskeyi haftada bir uygulaya bilirsiniz. Düzenli kullanılarak istediğiniz pürüzsüz, sivilce izlerinden kurtulmuş ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.
  ]]>
  Tarçın Elması https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-elmasi.html Fri, 30 Nov 2018 18:16:11 +0000 Tarçın elması, Graviola olarak da bilinmekte olan tarçın elması, Amazon ormanları dahil kuzey ve güney Amerika kıtasında tropik bölgelerde yetişen küçük dört mevsim yeşili bir ağaç türüdür. Tarçın elması ağaçlar Tarçın elması, Graviola olarak da bilinmekte olan tarçın elması, Amazon ormanları dahil kuzey ve güney Amerika kıtasında tropik bölgelerde yetişen küçük dört mevsim yeşili bir ağaç türüdür. Tarçın elması ağaçları ortalama beş metreye kadar büyüye bilirler. Geniş, köyü yeşil ve parlak yaprakları bulunmaktadır. Tarçın elması ağacının kalp şeklinde büyük iri bir meyvesi vardır. Hafif ekşi bir tada sahip olan tarçın elması ağacı meyvesi, toplanıp tüketilebilmekte yada çeşitli şerbet ve içecek yapımında kullanılır. Graviola ağacında bulunmakta olan yeşil dikenli bir meyve olan tarçın elması, kanserli hücreleri öldürmeye bire bir olduğu bilinir. Yapılan araştırmalara göre, kemoterapi ilaçlarına oranla onbin kat daha etkili bir doğal ilaç  olduğu, üstelik kemoterapinin oluşturduğu yan etkilerden hiçbirini göstermediği belirlenmiştir. Kemoterapi ilaçları bilindiği gibi kanserli hücrelerle birlikte vücudumuzda bulunan sağlıklı hücreleride zarar vererek ciddi hasarlar ve sonuçlar oluşturmaktadır. Graviola bitkisi adı verilmiş olan tarçın elması, içinde bulundurduğu sitotoksik bileşenleri ile kanser hücrelerine karşı savaşarak sağlıklı hücrelere zarar vermediği bilimsel araştırmalarda kanıtlanmıştır.

  Tarçın Elması
  Tarçın elması faydaları

  Amerika'da bir ilaç firması tarafından yapılan testlerde yaklaşık olarak yirmi analiz laboratuvarı 1970'li yıllardan beri tarçın elması ve kanser ilişkisini araştırmışlardır. Tarçın elmasının meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri ve akciğer kanseri dahil on iki çeşit kanser tipine iyi geldiği tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar, tarçın elması ekstraktlarının kadınlarda meme kanserine karşı koruyucu bir etki sağladığı ve kanser hücrelerinin yüzde elli oranında yok ettiğini ortaya çıkarmıştır. Tropik bölgelerde tarçın elması ağacının bütün bölümleri geleneksel doğal ilaç yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Kabuğu, yaprakları, kökü, meyvesi ve hatta meyvesinin çekirdeklerinin bile yararlı olduğu bilinir. Her bir parçası ayrı ayrı kullanılır. Meyvesi ve meyvesinin suyu, kurt ve parazitlere karşı, dizanteri, ateş düşürücü ve ishal vakalarında kullanıldığı bilinmektedir. Tarçın elmasının kabuğunda çay yapılmakta ve sakinleştirici olarak hastalara kullanılması tavsiye edilmektedir. Tarçın elması, kanser gibi hastalıklardan bizleri korumakta ve bağışıklık sistemimizi oldukça güçlü bir hale getirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Enerjimizi üst seviyelere çıkartmaya yardımcı olur. Saç dökülmesi, kilo kaybı ve mide bulantısı gibi bir çok yan etkisi olan kemoterapinin aksine, tarçın elması doğal yan etkisi olmayan tedavi şeklidir.
  ]]>
  Hamilelikte Tarçın Kullanımı https://www.tarcin.gen.tr/hamilelikte-tarcin-kullanimi.html Sat, 01 Dec 2018 06:51:59 +0000 Hamilelikte Tarçın Kullanımı, Tarçın 6-12 cm boyunda olup silindir şeklinde bir gövdesi olmaktadır. Tarçın 3 yaşına geldiğinde ise gövdesi yerden 50 cm kesilerek kökünden çıkan sayısı belli olmayan uzun uzun şıvgınlar Hamilelikte Tarçın Kullanımı, Tarçın 6-12 cm boyunda olup silindir şeklinde bir gövdesi olmaktadır. Tarçın 3 yaşına geldiğinde ise gövdesi yerden 50 cm kesilerek kökünden çıkan sayısı belli olmayan uzun uzun şıvgınlar çıkmaktadır. Çıkan 3 cm boyundaki şıvgınlar kabukları soyularak kurutulur. Çiçekleri ise ağaçların tepelerinde dalların uçlarında toplu bir şekilde bir arada bulunmaktadır ve çiçekleri çok küçük olup beyaz ve yeşil renkli olmaktadır. Meyveleri ise yarısına kadar kaba yapraklarla sarılmış yumurta şeklinde olmaktadır. Yaprakları yeniyken kırmızı, daha sonra kahverengi ve olgunlaşınca yeşil olmaktadır. Tarçın baharat olarak kullanılmasının yanı sıra kokusunu vermesi için bazı yemeklere, tatlılara ve şaraplara koyulmaktadır. Genellikle ağacın meyvesinden elde edilen tarçın parfüm endüstrisinde kullanılmaktadır. Oldukça zengin olan tarçın kalsiyum, magnezyum ve demir kaynağı olmaktadır. Tarçının bir çok hastalığa şifa olduğunu bilmekteyiz. Hazmı kolaylaştırır, öksürüğü keser, kötü kokuları yok eder, midedeki tembelliği giderir, vücudun direncini arttırır, kansere karşı direnci arttırır, yorgunluğu giderir, nezle ve gribe iyi gelir, özellikle şeker hastaları için çok önemlidir, bağırsak solucanlarının dökülmesine yardımcı olur.

  Hamilelikte Tarçın Kullanımı
  Hamilelikte tarçın kullanımı oldukça azar miktarda tüketilmelidir ve doktor kontrolü altında tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yani her şifalı bitkide olduğu gibi hamilelikte tarçın kullanımını uzman tarafından kontrol olunup izin verilmesi ile kullanılabilir. Çünkü hamilelikte tarçın yüksek dozlarda tüketildiği zaman rahim kasılmalarını uyarıcı etki yaptığı için fakat düşük dozlarda vede yemeklerde kullanılabilir. Hamilelikte her çay doktora danışmadan her bitki uzmana görünmeden tüketilmemelidir. Çünkü bazen sağlığınıza zarar verebilirler. Örneğin tarçın hamilelikte olmazsa olmazlardan değildir. Çok lazım ve gerekli olmamaktadır. Elden gelindiği kadar kullanılmamalıdır. Çünkü hem iştahı keser sizin ve bebeğinizin kilo almasını engeller ve bebek gelişmez. Ayrıca kabızlığı giderdiği için aşırı ishal durumu da bir anne adayı için çokta iyi olmamaktadır. Mide bulantılarını çoğalta bilir. Hep uykuya ihtiyaç duyulabilir kişiye uyku verebilir. Ayrıca rahim ağzındaki kasılmalar meydana gelerek düşük ve bebek ölümüne kadar ilerleyebilir. Bu nedenle tarçın gerekmedikçe kullanılmamalıdır fakat illede kullanılması gerekiyor ise çok az miktarda yemeğin içerisine bir defalık atılabilir. Bu bir uzmandan izin alarak yapılmalıdır.  
  ]]>
  Tarçın Bitkisi https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-bitkisi.html Sat, 01 Dec 2018 15:36:11 +0000 Tarçın bitkisi, orijinal adıyla innamomun olarak bilinmektedir ve bu bitki tarçın ağacının kabuğundan elde edilmektedir. Tarçın defnegiller familyasından olan bir bitkidir. Tarçın bitkisinin ana yurdu Güney Asya ve Tarçın bitkisi, orijinal adıyla innamomun olarak bilinmektedir ve bu bitki tarçın ağacının kabuğundan elde edilmektedir. Tarçın defnegiller familyasından olan bir bitkidir. Tarçın bitkisinin ana yurdu Güney Asya ve Güneydoğu Asya bölgesidir. İklim koşullarının uygun olmayışı nedeniyle tarçın ülkemizde yetişmez. Tropikal bölgelerin bitkisi olarak bilinir ve birçok türü olan hoş kokulu ağaç veya ağaççıklar olmaktadır. Bu türlerden en değerli olan ikisi Seylan tarçını ve Çin tarçınıdır. Seylan tarçını Sri Lanka bölgesinde Hindistan ve Myanmar bölgesinde yetiştirilir. Kışın yapraklarını dökmeyen kısa boylu ağaçtır. Bu ağacın körpe dalları kesilir ve ağacın kabukları soyulur, mantar tabakaları çıkarılır, tabakalar birbirinin içine koyularak sarılır ve kurutulur. Daha sonra ezilir ve baharat olarak Seylan tarçını adıyla satılır. Açık kahverengi ve tatlımsı tadı güzel olan bu tarçın türü kullanımı uygun olarak görülür. Çin tarçını daha büyük bir ağaç olup 10-12 metreye kadar uzamaktadır. Kışın yaprağını dökmeyen bu ağacın gövde ve dallarının kabuğu soyularak yukarıda belirtilen yöntemle tarçın elde edilir. Seylan tarçınına göre daha yakıcı daha keskin ve daha az değerli olmaktadır. Her iki tür tarçının da başlıca bileşeni, uçucu bir yağ olan sinnamik aldehit maddesidir. Tarçın baharat olmasının yanı sıra çeşni ve koku vermesi için bazı yemeklerde, tatlılarda ve şaraplarda kullanılır. Tarçın bitkisi ağacında  elde edilen tarçın esansı, parfüm sanayisinde kullanımı sağlanır.

  Tarçın Bitkisi
  Tarçın Bitkisi Faydaları:
  • Tarçın bitkisi mide ve bağırsak gazlarını söktürür.
  • Tarçın bitkisinin hafif doku ve damar büzücü özelliği nedeniyle diyareyi kesici ve peklik verici bir özelliği vardır.
  • Tarçın bitkisi iştah açıcı etkisi vardır.
  • Tarçın bitkisi sindirimi kolaylaştırır
  • Kan dolaşımı hızını arttırır.
  • Soğuk algınlığı belirtilerinin azalmasında fayda sağlar.
  • Mide rahatsızlıklarının dindirilmesine yardımcı olur.
  • Menstrüel olarak oluşan ağrıları azaltıcı etki oluşturur.
  • Kilo vermeye yardımcı olan bir bitkidir.
  • Kan şekerinin düzene girmesine yardımcı olur.
  • Mide kramplarına karşı faydalıdır.
  • Anti bakteriyel özelliği sayesinde olası enfeksiyonlara karşı koruma oluşturur.
  • Mide bulantısı ve kusma olusumunu bastırmada faydalıdır.
  Tarçın bitki sivilce oluşumunu önlemede oldukça sağlıklı olan bir bitki türü olarak bilinmektedir. Sivilce gibi cilt sorunlarına karşı etki oluşturur. Antibakteriyel ve antimikrobiyel özelliği bulunan tarçın bitkisi, ciltte olumsuz olarak meydana gelen bakterileri temizler ve sivilce oluşumunu engeller. Tarçın bitkisi kemiklerin güçlenmesinde önemli rol oynayan kalsiyum maddesi içerir. Kalsiyum emiliminin sağlanmasına yardımcı olan manganezi içeren tarçın bitkisi, kemik oluşumunu destekler ve bağ dokusunu önemli derecede etkiler. Kemik ağrılarını iyileşmesinde tarçını günlük olarak bir bardak çay şeklinde tüketebilir veya ağrıyan bölgelerinize tarçın bitkisinden elde edilen yağla masaj uygulayabilirsiniz. Tarçının aromatik olan kokusu ve antienflamatuar yani iltihap önleyici özelliği sayesinde kas ağrılarının iyileşmesinde önemli bir rol oynar. Tarçın bitkisi, yaşa bağlı olarak görülen kas ağrılarının düzelmesine oldukça etkili olmaktadır. Tarçın yağıyla ağrı olan bölgelere masaj yapıldığında, oluşan ağrıların yok olduğu görülecektir. Kan şekerini dengede tutan tarçın bitkisi, kendinizi yorgun hissettiğiniz vakit, baş ağrısı oluştuğunda ve açlık duygusu oluştuğunda sürekli olarak bu oluşumların ortaya çıkmasını engellemektedir. Güne daha dinç olarak başlamak amacıyla kahvaltıda bir iki tatlı kaşığı kadar tarçın tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Tarçın bitkisi hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Bu bitki alzheimer rahatsızlığına karşı etki oluşturur.
  ]]>
  Tarçın Ağacı https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-agaci.html Sun, 02 Dec 2018 14:23:32 +0000 Tarçın ağacı, Defnegiller familyasından olan tarçın ağacı kokulu hoş bir bitkidir. Hoş kokusu ve özellikle aroması için kullanılan tarçın ülkemizde yetişmemektedir. Tarçın ağacı özellikle Güney Asya bölgesi Tarçın ağacı, Defnegiller familyasından olan tarçın ağacı kokulu hoş bir bitkidir. Hoş kokusu ve özellikle aroması için kullanılan tarçın ülkemizde yetişmemektedir. Tarçın ağacı özellikle Güney Asya bölgesi, Srilanka, Hindistan, Myammar da yetişen  bir bitki türüdür. Çin tarçını ve Seylan tarçını olarak iki türü vardır. Çin tarçını uzun boylu bir ağaç olmasına karşın Seylan tarçını daha kısa boylu bir ağaçtır. Çin tarçınına göre Seylan tarçını daha fazla rağbet görmektedir. Tarçın ağacı sıcak iklimleri seven bir bitkidir. 

  Tarçın ağacının kabukları ve yaprakları kullanıldığı için kabuklarını sıyırma ve yapraklarını toplamak bu ağaca zarar vermez. Birçok faydası olan tarçın aroması nedeniyle de çok sevilen bir bitkidir. Barsak gazlarında, ishallerde. iştahsızlık ta ve bağışıklık sisteminin gelişmesinde oldukça faydalı bir bitkidir. kabukları ve toz halinde olarak iki türlüde kullanılır. Ayrıca unlu mamullerinde baharat olarak ta kullanılmaktadır.
  Tarçın Ağacı
  Tarçın ağacı her mevsim yeşil kalan, tropik bölgelerde yetişen, bunun dışında yetiştirilemeyen ve iklim değişiklikliklerinde, aşırı sıcak ve soğuklarda hemen zarar görüp, ölen bir bitkidir.
  ]]>
  Tarçın Maskesi https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-maskesi.html Sun, 02 Dec 2018 15:44:31 +0000 Tarçın Maskesi, Her insan sağlıklı, parlak ve temiz bir cildi olsun ister. Fakat sivilceler, izler ve kırışıklıkların oluşmasından dolayı cildimizde problemler hayatın birçok döneminde karşımıza çıkmaktadır. Bu konumuzd Tarçın Maskesi, Her insan sağlıklı, parlak ve temiz bir cildi olsun ister. Fakat sivilceler, izler ve kırışıklıkların oluşmasından dolayı cildimizde problemler hayatın birçok döneminde karşımıza çıkmaktadır. Bu konumuzda cilt sağlığına büyük fayda oluşturacak olan, sivilce düşmanı olan tarçın maskesi bu makalemizde konu edilecektir. Size belirteceğim tarçın maskesinin ana maddesi ise yüzlerce hastalığı ve probleme şifa olan tarçın bitkisidir.

   Tarçın Maskesinin Cilde Faydaları:

  • Tarçın maskesi cildi zararlı olan toksinlerden arındırır.
  • Tarçın cildi beyazlatır ve cildin parlamasını sağlar.
  • Tarçın çok iyi bir antibiyotiktir. Bu sayede ciltte üreyen bakteri ve mikropları yok eder. Bu sayede cilt sağlığınızı korur.
  • Ölü cilt hücrelerinin parçalanmasına ve vücuttan atılmasına katkıda sağlar. Cilt hücrelerinin yenilenmesine ve hasar gören dokuların önceki haline dönmesine yardımcı olur.
  • Tarçın cildi temizler. Sivilce, siyah nokta, kırmızı nokta, kızarıklıklar, sivilce izleri ve daha birçok cilt problemine karşı oldukça etkili olmaktadır.
  • Tarçın maskesi cildi nemlendirir ve kırışıklıkları düzgünleştirir.
  • Tarçın maskesi cilde ferahlık sağlar.
  • Cilt hücrelerine direnç oluşturur.
  • Tarçın maskesi antioksidan etkisi oluşturur.
  Tarçın Maskesi
  Gerekli Malzemeler: 
  • 1 yemek kaşığı tarçın
  • Ilık su yada bal
  Tarçın Maskesi Hazırlanışı: Küçük bir kaba tarçını ilave edelim. Kaba eklenen tarçının üzerine ılık su yada bal ilave edebilirsiniz. Daha sonra hazırlanan karışımı bir çubuk yada kaşık yardımıyla iyice karıştıralım. Tarçının koyu bir kıvam alması gereklidir. Bundan dolayı karışımı birkaç dakika kadar karıştırmaya devam edelim. Koyu kıvam alan karışımı sonra cilde uygulama kısmına geçelim.

  Tarçın Maskesi
  Tarçın Maskesi Uygulanışı: Öncelikle tarçın maskesinin cilde uygulanacak olan yeri sabun yada temizlik jeliyle iyice yıkamalıyız. Ilık suyla yüzümüzü iyice temizledikten sonra yüzümüzü güzelce kurulayıp ve sonra hazırlanan tarçın maskesini cilde uygulamaya başlayabiliriz. Tarçın maskesini tüm cilde ve sivilcelerin olduğu bölgelere yedirmeliyiz. Cilde iyice yedirilen karışımı sivilcelere cilde hasar vermeden yavaşça yedirmelisiniz. Tarçın maskesini haftada 2 sefer ciltte kullanmanız yeterli olacaktır.
  ]]>
  Tarçın Karanfil Çayı https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-karanfil-cayi.html Mon, 03 Dec 2018 12:39:24 +0000 Tarçın Karanfil Çayı, Tarçın, tarçın ağacının kabuğundan elde edilen ve bir bütün olarak kabuk şeklinde ya da toz şeklinde bulunabilmektedir. Tarçının 100’den fazla türü bulunmaktadır. Çin tarçını günümüzde en Tarçın Karanfil Çayı, Tarçın, tarçın ağacının kabuğundan elde edilen ve bir bütün olarak kabuk şeklinde ya da toz şeklinde bulunabilmektedir. Tarçının 100’den fazla türü bulunmaktadır. Çin tarçını günümüzde en çok bilinenler arasında olmaktadır. Tatları ve kokuları oldukça yakın olan bu türler arasında Seylan tarçını daha rafinedir, daha pahalıdır ve daha zor bulunmaktadır. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan en eski baharatlardan biri olan tarçın geleneksel bir şekilde sindirim sistemi bozukluğu, ishal rahatsızlığı, adet öncesinde veya adet sonrasında oluşan ağrıları hafifletmek için kullanılmakla birlikte doktorların tavsiyelerinden biri olmaktadır. Son yıllarda tarçının şeker hastalığı üzerinde olan olumlu etkisi yapılmakta olan araştırmalar sayesinde olumlu sonuç almıştır. Karanfil, Asya ve Güney Amerikanın tropikal bölgelerde yetişen yaprak dökmeyen, aromatik olan bir ağacın çiçeği olarak bilinir. Karanfil çiçeğinin tomurcuğu ve kökü baharat haline getirilerek yemeklerde tat vermek amacıyla dünya çapında kullanımı sağlanır. Oldukça farklı hastalıkların tedavisinde de başta Asya ülkeleri olmak üzere pek çok kültürde geleneksel bir şekilde kullanılan karanfil bu doğrultuda en fazla tüketilen çay ve çiçeğin özünden elde edilen yağ olmaktadır. Tomurcukları ağacın yaprakları mora döndüğünde toplanır.

  Tarçın Karanfil Çayı
  Tarçın karanfil çayı hazırlamak oldukça kolaydır. Tarçın çayı yapmak için iki seçeneğiniz bulunmaktadır birincisi ya tarçın kabuğu kullanılır  ikincisi ise tarçın tozu olmaktadır. Eğer tarçın çayını tarçın kabuğundan yapacaksanız 2 adet tarçın kabuğunu bir kaç parçaya ayırarak yarım litre kaynamış suya atıp karanfili ise birkaç adet atarak demliğin kapağı kapalı halde 10 dakika demlenmesi için bekletilir. Tozdan hazırlayacaksanız bir çay bardağına 1,5 çay kaşığı tarçın koyun ve aynı şekilde bir kaç adet karanfil atın ve üzerine kaynar su ekleyip iyice karıştırdıktan sonra 3-5 dakika demlenmesini bekleyip sonra içebilirsiniz. Tarçın karanfil çayı tüketimi genel olarak güvenli görülmektedir. Fakat bazı kişilerde tarçın bitkisine karşı aşırı derecede olan duyarlılık ve alerjik reaksiyona neden olabilmektedir. Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı hususunda yeterli olan klinik bilgisi olmamakla birlikte tüketimi yemeklerle sınırlandırılmalıdır ve uzman bir doktordan bilgi alınmadan tüketilmemelidir. Cilde uzun süre temas ettiğinde alerjiye ve tahrişe neden olabilmektedir. Benim hazırlamış olduğum tarçın karanfil çayı ise şöyledir:

  Tarçın karanfil çayı

  Kurutulmuş 6-7 diş karanfili havanda iyice toz haline gelinceye kadar dövün. 1 adet tarçını da dört beş parçaya bölün. İçeceğiniz bardak kadar suyu kaynattıktan sonra ocağı kapatın ve karanfil tozu ile tarçın parçalarını suya atın. Demliğin kapağını kapattıktan sonra hazırlanan karanfil çayının 10 dakika kadar demlenmesini bekleyerek demlendikten sonra süzerek içebilirsiniz. Çayın güçlü olması için 20 dakika demlenir. Eğer bir seferde daha çok tarçın karanfil çayı hazırlayarak depolamak isterseniz buzdolabında 2-3 gün dayanmaktadır daha sonra bozulabilmektedir.  

  Tarçın Karanfil Çayı Faydaları: 

  • Tarçın karanfil çayı sindirimi düzenler
  • Diş eti rahatsızlıklarına karşı kullanımı sağlanır
  • Diş ağrılarının dindirilmesine yardımcı olur
  • Şişkinliği alır
  • Kusmaya iyi gelir
  • Mide bulantısını azaltır
  • Güçlü olan antiseptik madde etkisi oluşturur
  • Kan dolaşımını hızlandırıcı etki yaratır
  • Kanser türlerine karşı koruma sağlar
  ]]>
  Çubuk Tarçın Faydaları https://www.tarcin.gen.tr/cubuk-tarcin-faydalari.html Tue, 04 Dec 2018 11:44:37 +0000 Çubuk Tarçın Faydaları, Çubuk tarçın yemeklerde baharat olarak ve çeşitli hastalıkların tedavisinde doğal bir ilaç olarak uzun yıllardan beri kullanımı sağlanır. Çin yani Cassia ve Seylan olarak 2 farklı tarçın tü Çubuk Tarçın Faydaları, Çubuk tarçın yemeklerde baharat olarak ve çeşitli hastalıkların tedavisinde doğal bir ilaç olarak uzun yıllardan beri kullanımı sağlanır. Çin yani Cassia ve Seylan olarak 2 farklı tarçın türü bulunmaktadır. Bu iki tarçın çeşidi tat ve görünüm olarak birbirine benzer özelliklerdedir fakat Seylan tarçını biraz daha tatlıdır, daha zor bulunur ve kan şekerini düşürmede Çin tarçınına göre daha etkili olduğu bilinir. Tarçının faydaları arasında besin lifi bakımından zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırır ve kan şekeri dengesini korumasından dolayı ilk sıralarda gösterilmekle birlikte, alternatif tıpta daha pek çok farklı kullanım alanına sahiptir olmaktadır. Faydalarından bazıları bilimsel araştırmalarla desteklenirken bazıları sadece nesilden nesile aktarılan bilgilerle sınırlı kalmaktadır. 

  Çubuk Tarçın Faydaları
  Çubuk Tarçın Faydaları: 
  • Çubuk tarçın ve kanın pıhtılaşmasını sağlar, fiziksel yaralanmalarda kanın pıhtılaşmasını sağlayıp oluşan kanamayı durduran maddeler kimi durumlarda herhangi bir yaralanma olmamasına rağmen damar içinde birikerek damar tıkanıklığına sebep olabilir. Çubuk tarçının bu tehlikeli pıhtılaşma üzerine etkisi hakkında çok sayıda bilimsel araştırmalar vardır. Tarçındaki sinamaldehid yani sinamik aldehit olarak da adlandırılan madde istenmeyen kam pıhtılaşmalarını önlemektedir. Çubuk tarçının bu özelliği aynı zamanda iltihap önleyici olarak da kullanımı sağlamaktadır.
  • Çubuk tarçın mikroplar üzerinde oldukça etkili olarak kullanımı sağlanır. Tarçın yağı geleneksel olarak doğal bir mikrop önleyici yani mikrop temizleyici olarak kullanılmaktadır. Tarcının bu özelliği laboratuvar testleriyle  belirlenmiştir. Bakteri ve mantar hastalıklarının dağılmasını önler. Aynı zamanda gıda maddelerinde bakteri üretimini yok eder ve raf ömrünün süresini uzatmada kullanılmaktadır.
  • Çubuk tarçın kan şekerinin düzenlenmesinde olumlu etkiler oluşturur. Bilimsel olarak yapılan bir araştırmada, 40 gün boyunca günlük olarak 1-6 gram arasında Çubuk tarçın tüketen kişilerin kolesterol seviyelerinde %18, kan şekeri seviyelerinde ise %24 düşüş meydana gelmiştir.
  • Çubuk tarçın hafızanın gelişmesi açısından olumlu etkiler sağlar. Özellikle de çocuklarda Çubuk tarçın kullanımı daha fazla etki sağlamaktadır. ABD’de bulunan Wheeling Jesuit Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre tarçın kokusunun hafızayı geliştirdiği ve bilişsel fonksiyonu arttırdığı belirlendi. 2009 yılında “Journal of Alzheimer’s Disease” adlı bilimsel dergide yayınlanan bir yazıda tarçın özü Alzheimer hastalarında görülen “tau proteinlerinin kümelenmesini” önleyici olduğu ve hastalığı gelişimini yavaşlatıyor belirlenmiştir.
  • Çubuk tarçın kolesterol açısından oldukça önemlidir. Günde 1-2 gram tarçın tüketmek, metabolizmanın vücuttanki yağın ve şekerin işlenmesine etki sağlar, metabolizmayı düzenlediği için “teorik” olarak kötü kolesterolü de düşürdüğü kabul edilir. Uzmanlar yemeklere şeker ve tuz atmak yerine tarçın kullanmanın, özellikle yüksek kolesterol sorunu olan kişiler için doğru bir seçenek olduğu bilinmektedir.
  • Çubuk tarçın kişilerin zayıflamasında etkili olmaktadır. Besin lifi bakımından zengin olan tarçın yemeklerden sonra tüketildiğinde uzun bir süre tokluk hissi oluşturmaktadır. Tarçının kilo vermeye etkisi üzerine yapılan araştırmalarda, kan şekerini düzenleyeme yardımcı olmasının etkisinden dolayı olumlu fayda sağladığı bikinmektedir. Çünkü kan şekerinde yaşanan etkilenmenin gıdalar aracılığıyla alınmış olan yağın vücut tarafından depolanmasını yükseltici olduğu bilinmektedir.
  ]]>
  Tarçın Zencefil Çayı https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-zencefil-cayi.html Tue, 04 Dec 2018 20:42:30 +0000 Tarçın zencefil çayı, özellikle kış aylarında afiyetle tüketilen bir içecetir. Bu çaylar bizleri soğuk algınlığı, nezle ve gripten koruma sağlar. Bizleri dinç olarak vücut sağlığına koruma oluşturur. 
  Tarçın zencefil çayı, özellikle kış aylarında afiyetle tüketilen bir içecetir. Bu çaylar bizleri soğuk algınlığı, nezle ve gripten koruma sağlar. Bizleri dinç olarak vücut sağlığına koruma oluşturur. 

  Tarçın Çayı: Aşağıda belirtilen malzemeleri kullanarak zencefil çayını hazırlayabilirsiniz. 

  • 5 adet kabuk tarçın
  • 2 su bardağı su.
  • 1 yemek kaşığı bal yada toz şeker
  Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır: Küçük bir tencere içerisine malzemelerin hepsini koyarak karıştırın ve kaynamaya bırakın. Tarçın çayı kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın, 30 dakika kadar kısık ateşte demlenir. Demlenmesinin ardından tarçın çayı ocaktan alınır ve cam kavanoza koyularak tarifi yapılır. Tarçın çayı bitene kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Her yemek öncesi kavanozadan bir çay bardağı alın ve bir çay bardağı da kaynamış su alarak karıştıp için. Ancak kesinlikle tekrardan şeker ilavesi yapılmaması gerekir. İsterseniz çayı hazırlamaaşamasında şeker yerine bir yemek kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Bazı kişiler içerisine limon suyu da sıkmaktadır. Günde 3 kez yemeklerden önce tüketilmesi gereken tarçın çayı açlık hissinizi önemli ölçüde azaltarak sizlere tokluk hissi verecektir. Çayın tok tutma özelliğiyle acıktığınız zamanlar çayı tüketmeniz açlık hissinizi bastırmaktadır. Düzenli bir diyet listesi ve spor programı ile tarçın çayını tüketmeniz kısa sürede kilo vermeye ve yağ yakmaya yardımcı olacaktır.

  Tarçın Zencefil Çayı
  Zencefil çayı özellikle sindirime bağlı bazı rahatsızlıklara iyi olan zencefil çayını, taze olan kök zencefilden yada toz zencefilden oluşturabilirsiniz. Taze zencefil kullanacaksanız; 1 büyük bardak kadar zencefil çayı için 10-20 gram kadar kullanımı yeterli gelecektir. Taze zencefili güzelce yıkadıktan sonra yıkanan zencefilin kabuğunu soyun. Kaynamış olan su içerisine eklemek için zencefili ince ince dilimleyebilir veya zencefili rendeleyebilirsiniz. Çayı demlemek içinse yine iki şekilde seçeneğiniz vardır, eğer suyu önceden kaynatırsanız zencefili bardağa koyarak üstüne sıcak su dökebilirsiniz yada suyu tencerede kaynatırsanız taze olan zencefili tencereye koyabilirsiniz. Her iki yöntemde de 10 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz. Demleme süresi uzasa bile hazırlanan çayın tadı biraz acı olabilir.

  Çayınızı tatlandırmak için 1 adet ince kesilmiş limon dilimi veya 1 çay kaşığı bal kullanabilirsiniz. Zencefil çayını toz zencefilden hazırlayacaksanız çayın acı olmaması için koyacağınız miktara ćok dikkat etmelisiniz. Genel olarak kullanılacak olan toz zencefil için hazırlanan çayın içimin güzel olması için 1 tane siyah poşet çay kullanımı önerilmektedir. Fakat çayınızı sadece toz zencefil kullanarak da hazırlamak mümkün olacaktır. 1 büyük bardak için yarım çay kaşığı zencefil tozu yeterli gelir. Kaynamış olan suyu bardağa alındıktan sonra toz zencefil ilave ederek iyice karıştırın ve birkaç dakika demlenmesini bekleyelim. Ağız tadınıza göre toz zencefil miktarını arttırarak azaltabilirsiniz. Toz zencefille hazırlanan zencefil çayı, taze zencefile göre daha yoğun bir tada sahip olacaktır. Bal yada limonla zencefil çayını tatlandırıcı etki oluşturabilirsiniz.

  ]]>
  Kabuk Tarçın https://www.tarcin.gen.tr/kabuk-tarcin.html Wed, 05 Dec 2018 15:40:48 +0000 Kabuk tarçın, Kabuk tarçın  defnegillerden bir bitkidir.  Anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan yaprak dökmeyen, dört mevsim yeşil  kalabilen  aroma kokusu olan bir ağaç türüdür. Ayrıca kabuk tarçın Osmanlı mutfa Kabuk tarçın, Kabuk tarçın  defnegillerden bir bitkidir.  Anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan yaprak dökmeyen, dört mevsim yeşil  kalabilen  aroma kokusu olan bir ağaç türüdür. Ayrıca kabuk tarçın Osmanlı mutfağının vazgeçilmezidir. Eğer sıkça sinüzit, faranjit ve ses tellerinizden şikayetiniz varsa, tarçını mutfağınızdaki doğal eczane dolabından eksik etmemenizi öneririm. Kabuk tarçın mükemmel bir önleyicidir. Faranjite karşın önleyici gücü ve ses tellerinin tahrişine karşın da koruyucu gücü; içerdiği cineol ve cinnamaldehyde etkin maddelerini aynı anda zengin model içermesinden kaynaklanır. Bu iki ana etkin maddenin fonksiyonel olabilmesi amaçlı de cuminaldehyde maddesinin desteğine ihtiyaç vardır. İşte bu üç maddenin bir arada aynı bitkide ve bu zenginliği katması tarçını önemli kılmaktadır. Tarçın  kabuğu, üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşın hassas olanlara iyi bir yardımcıdır. Ses tellerini koruyan güçlü bir baharattır. Günlük hayatta sesini çokça kullananlara özellikle tavsiye edilir. Öğretmenlere, şarkı söyleyenlere, spikerlere özellikle tarçın çayını haftada birkaç kez içmelerini tavsiye ederiz .Kabuk tarçın yeri doldurulamaz bir nimettir. Yalnız dikkat edilmesi gereken kabuk tarçın veya toz tarçın çok zengin potasyum içermektedir. Bu nedenle böbrek yetmezliği rahatsızlığı olanların veya diyaliz hastalarının kesinlikle uzak durmaları gerekir. Adet dönemlerinde rahatlatıcıdır.

  Kabuk Tarçın

  Bazı bayanlar adet dönemlerini huzursuz ve gergin geçirirler.  Bu dönemde uykuları düzensizleşir. Genelde bayanlar adet dönemlerine birkaç gün kala bazı şikayetlerinin başlamasından şikayetçi olurlar. Bunların başlıcaları sıkıntı, agresiflik, el, ayak ve yüzde şişmeler, stres ve baş ağrısı gibi sıkıntılardır.Türk mutfağının vazgeçilmezi olan tarçın bu dönemlerde gerçekten de  rahatlatıcı ve stresi yok edici güce sahiptir. Adet döneminden birkaç gün önce yapılacak tatlılarda kullanılacak bolca tarçın, hem damak zevkini artıracak hem de adet döneminde sağlığı bulmakta  önemli rol oynayacaktır. Adet dönemlerinde bulunan hanımların,  akşam yatarken tüketeceği bol tarçın serpilmiş bir porsiyon tatlı, ertesi güne huzurlu ve rahat başlamalarını sağlar. Eğer kan şekeri düşüklüğü  rahatsızlığınız varsa tarçın tüketiminden veya tarçın çayından uzak durunuz.  Kabuk tarçından  yapılan çay haftada en az dört kez, kabuk tarçının çayını kesinlikle içilmesini tavsiye ederim .

  Kabuk tarçının çayını haftada en az dört kez tercih etme nedenleri şunlardır:

  •  Romatizmaya karşı önleyicidir  .  
  •  Faranjite karşı dirençli  yapar.  
  •  Yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltır  .  
  •  Yorgunluğu giderir  .  
  •  Gerginliği alır,  sakinleştiricidir  .  
  • Geniş spektrumlu doğal bir antibakteriyeldir  .  
  •  Deri hastalıklarına karşın güç kazandırır  .  
  • Bağırsaklarda nitrozamine oluşumuna engel olur  .  
  • Yoğun çalışma temposunun yol açacağı baş ağrılarını engeller.  
  • Zihin yorgunluğunu alır  .  
  •  Bağışıklık sistemini güçlendirir  .  
  • Migrene karşın önleyicidir
  Siz okuyucuların burada önemli bir konuya dikkatinizi çekmek isteriz. Kabuk tarçın çayını abartılı  şekilde tüketmeyin. Haftada en fazla dört-beş defayı geçmemelidir. Dönem dönem 15-20 günlük aralar verilerek tüketilmesi çok daha etkilidir. Unutmayınız, hiçbir bitkisel çayı alışkanlık haline getirmeyiniz  Vücudunuzu alıştırmayınız. Vücudu alıştırmak demek,  ona ihtiyaç duyulduğunda etkisinin daha az olabileceği anlamına gelir.  
  Tarçın potasyum deposudur.Bildiğimiz bütün baharatlar içerisinde en güçlü antioksidandır. En az dokuz tane antioksidan içerir. Tarçın ağacının kökleri, potasyuma karşın öylesine seçici  davranır,  adeta yetiştiği toprağın potasyumunu emer ve depolar. Kabuk tarçın veya toz tarçın çok zengin bir potasyum deposudur.  
  ]]>
  Elma Tarçın https://www.tarcin.gen.tr/elma-tarcin.html Thu, 06 Dec 2018 12:22:58 +0000 Elma tarçın, Elma ve tarçın genellikle pastalarda ve tatlılarda birlikte tercih edilmektedir. Pasta dışında tek başına tarçınlı elma dilimi de tatlı olarak diyet yapanlarca tercih edilmektedir. Kalori oranı diğer tatlı ve Elma tarçın, Elma ve tarçın genellikle pastalarda ve tatlılarda birlikte tercih edilmektedir. Pasta dışında tek başına tarçınlı elma dilimi de tatlı olarak diyet yapanlarca tercih edilmektedir. Kalori oranı diğer tatlı ve pastalara oranla çok masum sayıldığı için yaşlıların da tercihleri arasında yer almıştır. Sağlığına önem veren kişilerce de tarçın ve elmanın faydalarından dolayı günlük hayatta kendine yer bulmuştur.

  Tarçının bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları şu şekildedir:

  Tarçın ve Kanın Pıhtılaşması

  Fiziksel bakımdan bir yaralanmaya maruz kalındığı zaman kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanama olayına bir son veren trombositler kimi hallerde herhangi bir yaralanma olayı bulunmamasına rağmen damar içerisinde birikerek damar tıkanıklığı dediğimiz soruna yol açabilmektedir. Tarçının bu pıhtılaşma karşında etkin bir rol oynamaktadır. Tarçının içerisinde bulunan ''sinamaldehid'' istenmeyen bu pıhtılaşma sorununa bir tedavi uygulaması olmaktadır. Tarçının bu özelliği iltihap engelleyici olarak kullanımına da imkan sağlamaktadır.

  Tarçın ve Mikroplar

  Tarçının kendisinden ziyade yağı da etkin bir biçimde kullanılmıştır. Tarçın yağı özellikle ev hanımları tarafından mikrop önleyici ve temizleyici olarak kullanılmıştır. Bu mikrop kırma özelliği laboratuvar testleri ile de kanıtlanmıştır. Bakteriler tarafından oluşan ve mantar sebepli rahatsızlıklarının yayılmasını engeller. Bu özelliği nedeni ile de gıda sektöründe besin maddelerinde bakteri üretimini engellemek ve raf ömürlerini uzatmak maksadı ile kullanılmaktadır. 

  Elma Tarçın
  Tarçın ve Kan Şekeri

  Bilimsel olarak yapılan bir araştırmaya göre 40 gün süre ile her gün 1-6 gram arasında tarçın tüketimi gerçekleştiren bilimsel gönüllülerin kolesterol oranlarının %18, kan şekeri oranlarının ise %24 düştüğü ortaya çıkmıştır. Tarçının glisemik kontrole destek olduğu neticesi ortaya çıkmıştır. Tarçının kan şekerini düşürdüğü ve insülinin artırdığı bilimsel açıdan kabul görmüş bir gerçektir. 

  Tarçın ve Hafıza

  ABD bulunan bir üniversitenin yaptığı bir araştırmaya göre tarçının kendine has kokusunun hafızayı geliştirdiği be bilişsel fonksiyonu yükselttiği tespit edilmiştir. Yine bir dergide yer alan bilgiye göre tarçın özü Alzheimer rahatsızlığı yaşayan bireylerde görülen '' tau proteinlerinin kümelenmesini'' engelliyor ve bu rahatsızlığın ilerlemesini olabildiğince engelliyor. Tarçının hafıza üzerinde olan etkisi hala araştırılmaya devam edilmektedir ve bu konuda elde edilen veriler umut vaat etmektedir.

  Tarçın ve Kolesterol

  Günlük 1-2 gram tarçın tüketiminin, metabolizma yağı ve şekeri işlenmesini düzenlediği için kötü kolesterolü de düşürdüğü kabul görmektedir. Uzmanlar yemek yaparken tuz veya şeker ilave etmek yerine tarçın kullanmanın, özellikle yüksek kolesterol şikayeti yaşayan bireyler için iyi bir alternatif olduğunu söylüyorlar.

  Tarçın ve Zayıflama

  Besin lifi bakımından zengin olan tarçın yemeklerin ardından kendinizi daha uzun zaman tok bir biçimde hissetmenize destek olur. Zayıflama ile bağlantısı ise bu baharatın kan şekerini düzenlemeye destek olmasıdır. Diyetle birlikte kan şekeri ani düşüş yaşar ve daha fazla tatlı yeme ihtiyacı doğduğu için diyet yarardan çok zarara dönüşür. Fakat bu baharat sayesinde diyetin getirmiş olduğu şeker krizlerinin önüne geçilir ve uzun süre tok tutması da diyete artı bir değer kazandırmaktadır. 

  ]]>
  Çubuk Tarçın Nasıl Kullanılır https://www.tarcin.gen.tr/cubuk-tarcin-nasil-kullanilir.html Thu, 06 Dec 2018 22:19:10 +0000 Çubuk tarçın, Tarçın bitkisi Asya'nın güneyinde yetiştirilen ve defnegiller ailesinin yaprağının dökülmemesi özelliği ile ön plana çıkan romantik ve mis kokulu bir ağaçtır. Bu ağacın kabuğundan elde edilen bir çe Çubuk tarçın, Tarçın bitkisi Asya'nın güneyinde yetiştirilen ve defnegiller ailesinin yaprağının dökülmemesi özelliği ile ön plana çıkan romantik ve mis kokulu bir ağaçtır. Bu ağacın kabuğundan elde edilen bir çeşit şifa kaynağıdır. Seylan tarçını, Çin tarçını türleridir.

  Çubuk tarçın nerelerde kullanılır

  Esasen ağacın kurutulan kabukları kullanılır. Kabukların dış taraflarında mantar tabakası olur ve kül rengindedir. Tarçın ülkemizde genelde hamur yada sütlü tatlılarda, pasta, şekerlemelerde, bisküvilerde, pudinglerde, bozo ve sahlep, şeytan kahvesi gibi içeceklerde, çeşitli ekmek ve kaynatılarak çay olarak da kullanılır. Lezzet, koku vermek maksatı ile içecek ve yiyeceklere eklendiği gibi bazı rahatsızlıklar için kaynatılarak çay olarak içmek de baya yaygındır. Tarçının çubuğu uçucu ve kokulu bir yağ içerir. Çubuklar havanda yada benzeri bir alet de ezilip toz kıvamına getirildiğinde yağın uçması neticesinde kokusunu çabuk yitirdiğinden çubuk olarak satın alınıp cam kavanozlarda saklanmalıdır. Tarçın çubuk ve toz olarak her iki türlü kullanılır. Kullanılacağı zaman öğütmek hem taze hemde kokusunun keskin kalmasını sağlar. Özellikle yiyeceklerin hazırlanmasında ve servislerinde öğütülmüş şekilde kullanmakla birlikte içeceklerin hazırlanmasında çubuk tarçından faydalanır.

  Çubuk Tarçın Nasıl Kullanılır
  Çubuk tarçının faydaları

  Tarçın ferahlık hissi verir ve iştah açar, Ayakların ve de ellerin titremesini ayrıca damar tıkanıklığını engeller, Karın ağrılarını ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir, Bağırsak iltihaplarının kuruyarak iyileşmesinde ve bağırsak kurtlarının dökülmesinde çok etkilidir, Cinsel isteği arttırır, Vücuttaki gazı söktürür, Öksürüğü,kötü kokuları ve ishali keser, Nezleye ve soğuk algınlığına karşı faydalıdır.Vücudun direncini arttırır, Tarçın kan şekerini dengelediği için şeker hastalarına çok faydalıdır, Adet öncesi sancılara ve huzursuzluklara iyi gelir, sakinleştirici özelliği bulunur, Çubuk tarçın kansere karşı vücudu direncini arttırır, Çubuk tarçın cilt rahatsızlıklarına çok iyi gelir, Çubuk tarçın geniş kapsamlı doğal bir antibiyotiktir.

  Kullanılışı

  Tatlılarda ve yemeklerde tat ve koku vermesi için kullanılır. Özellikle sütlü tatlılarda kullanılan tarçın sütün içinde bulunan zararlı bakterileri yok eder. Limon ve balla karıştırılarak yenirse boğaz yanmalarına iyi yönde etki eder. Tarçının esansı parfümeri ve gıda sektöründe koku verici hammadde olarakta kullanılır. Bir bardak kaynamış suyun içine  bir dal çubuk tarçın konulur 3-4 dakika kaynatılır ve içilir.

  ]]>
  Kabuk Tarçının Faydaları https://www.tarcin.gen.tr/kabuk-tarcinin-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 23:24:29 +0000 Kabuk tarçının faydaları, oldukça merak edilen soruların başında ilk sıralarda yer almaktadır. Tarçın aynı adı verilen bir ağacın kabuğundan elde edilmektedir. Tarçın bir bütün halinde ya da toz şeklinde de bulunmaktadı Kabuk tarçının faydaları, oldukça merak edilen soruların başında ilk sıralarda yer almaktadır. Tarçın aynı adı verilen bir ağacın kabuğundan elde edilmektedir. Tarçın bir bütün halinde ya da toz şeklinde de bulunmaktadır. Tarçının 100 den fazla çeşidi bulunmaktadır. Tarçın çeşitli hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılan en eski baharat ve bitki türlerinden biridir. Genel olarak sindirim sisteminde ki bozuklukların tedavisinde oldukça  önemli bir yer tutmaktadır. Tarçın Osmanlı mutfağının da vazgeçilmez bitkileri arasında yer almaktadır. Tarçın ses tellerini korumaya yardımcı olan bir bitki türüdür. Günlük hayatta sesini çok kullanan kişilerin tarçın çayını kullanmaları oldukça önemlidir. Kabuklu tarçının çayı çok abartılı bir şekilde kullanılmamalıdır. En fazla kullanım miktarı haftada 4 defayı geçmemelidir. Ara verilerek tüketildiği zaman daha çok faydası görülmektedir. 

  Kabuk Tarçının Faydaları
  Kabuk Tarçının Faydaları:
  • Şeker hastalığını önleme konusunda yardımcı olmaktadır.
  • Romatizmaya karşı önleyici bir rol oynar.
  • Kan şekerinin düşmesine yardımcı olur.
  • Faranjite karşı direnç sağlamaktadır.
  • Yorgunluğu giderir.
  • Gerginliği alır
  • Sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.
  • Yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltmaktadır.
  • Tarçın doğal antibiyotik etkisi göstermektedir.
  • Deri hastalıklarının oluşumuna karşı diren kazandırır.
  • Mide koruyucudur.
  • Zihin yorgunluğunu alır.
  • Yoğun iş temposundan dolayı oluşan baş ağrılarını önlemektedir.
  • Kansere karşı vücudu dirençli yapar.
  • Bağırsaklarda kurt oluşumunu önler.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olur.
  • Antioksidan içerir.
  • Migrene karşı önleyici bir bitkidir.
  • Dolaşımı arttırır.
  • Soğuk algınlığı belirtilerini azaltır.
  • Kilo vermede yardımcı olur.
  • Mide kramplarına iyi gelir.
  ]]>
  Tarçın Diyeti https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-diyeti.html Fri, 07 Dec 2018 16:25:30 +0000 Tarçın Diyeti, Günümüz de birçok kişi kilolarından şikayetçidir. Kilo vermek ve fazla kilonun sebep olduğu rahatsızlıkları için kişiler diyet yapmaktadır. Bu diyetlerden biri de tarçın diyetidir. Tar Tarçın Diyeti, Günümüz de birçok kişi kilolarından şikayetçidir. Kilo vermek ve fazla kilonun sebep olduğu rahatsızlıkları için kişiler diyet yapmaktadır. Bu diyetlerden biri de tarçın diyetidir. 

  Tarçın Diyetinin Faydaları

  Tarçın vücudumuzu stresten arındırmaktadır. Tarçının bir  antioksidan özelliği taşımaktadır. Vücudumuzdaki oksitlenmeden kaynaklı bazı bölgeler de oluşan iltihaplanmalara iyi gelmektedir. Tarçın stresi azalttığı için fazla kilolara da iyi gelmektedir. Çünkü fazla stres vücudumuzun bağışıklık sistemini yavaşlatır, enerji seviyesini ve kan şekeri seviyesine etki eden Kortizol seviyesini yükseltir. Kortizol seviyesinin yüksek olması vücutta özellikle bel bölgesinde aşırı kiloya neden olmaktadır. Tarçının stresi azaltma özelliği sayesin de kortizol seviyesi düşük olmaktadır. Böylece vücut kilo almamakta ve kişinin kilo vermesi de kolaylaşmaktadır. 

  Tarçının özünde bulunan maddeler obezite ve diyabet riski yüksek olan kişilere iyi gelmektedir. Çünkü aşırı kilo almayı engellemekte ve özellikle bel bölgesinde yağ tabakasının oluşmasını engellemektedir. Ayrıca vücutta oluşan iltihapların neden olduğu şişkinliği almaktadır. Aynı zamanda tarcın kan şekerini etki eden insülünü de denge de tutmaktadır. Şeker hastaları aşırı kilo alır. Tarçın şeker seviyesini, kortizol seviyesini denge de tutarak kişinin kilo vermesini sağlamaktadır. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişiler tarçın diyeti yapmaktadır. 

  Tarçın Diyeti için Kullanılması Önerilen Tarçın Miktarı 

  Tarçın Diyeti
  Tarçın diyeti için kullanılacak tarcının miktarı bir uzman tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Kullanılacak miktar ve kullanma koşulları diyetin sonuç vermesi için önem arz etmektedir. Tarçın miktarı fazla olursa bazı istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Özellikle hamile kadınlar tarçın tüketimine dikkat etmelidir. Çin tarçın  tüketmeleri sağlıklarına zarar verebilir. Tarçın diyetinin içeriği bir uzman tarafından hazırlanmalıdır. Kolesterol, kandaki şeker miktarı ve trigliserit seviyeleri gibi diyabet problemlerini kontrol altına almak için tarçın kullanırken günlük miktarınız yarım çay kaşığını geçmemelidir. Tarçın diyeti tarçının içinde bulunan maddeler sayesin de metabolizmayı hızlandırır ve vücut ısısını yükseltmektedir. Böylelikle kilo vermeniz kolaylaşmış olacaktır. Tarçın diyetin de iyi  ve istediğin sonucu alabilmeniz için Seyhan tarçını kullanmanız önerilir. Çin tarçını kullanmaktan kaçının. 

  Tarçın Diyetin de Tarçın Nasıl Kullanılmalıdır

  Tarçın diyetinin birçok çeşidi vardır. Tarçını birçok besinle kullanabilirsiniz. Kızartmalar da, krepler de toz tarcın kullanabilirsiniz. Sıcak içecekler de demlediğiniz çay da kahve de metabolizmayı hızlandırmak amacıyla tarçın kullanabilirsiniz. Bu kullanımlar da dikkat etmeniz gereken özellik tarçının miktarıdır. Tarçın kişilere enerji vermektedir. Böylece uzun süreli spor da yapabilirsiniz. 
  ]]>
  Tarçın https://www.tarcin.gen.tr/tarcin.html Sat, 08 Dec 2018 11:58:22 +0000 Tarçın, tarçın yemeklerde baharat gibi kullanılan ve bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan tarçın adlı ağacın kabuklarından elde edilen bir bitki çeşididir. İki farklı tarçın çeşidi vardır bunlardan biri Çin tarç Tarçın, tarçın yemeklerde baharat gibi kullanılan ve bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan tarçın adlı ağacın kabuklarından elde edilen bir bitki çeşididir. İki farklı tarçın çeşidi vardır bunlardan biri Çin tarçın diğeri ise Seylan tarçındır. Bu iki tarçın türü de tat ve görünüm olarak birbirine benzer ancak Seylan tarçını biraz daha tatlıdır. Zor bulunur ve kan şekerini düşürmede daha da etkilidir. Tarçının insan sağlığı açısından bir çok faydası vardır ve bunların başında besin lifi bakımından zengin olması ve sindirimi kolaylaştırması ve kan şekerini düşürmesi en başta gelen faydasıdır. Tıp alanında yine bir çok kullanım alanı vardır. Faydalarının bazıları bilimsel olarak kanıtlanmış bazıları ise geçmişten günümüze aktarılarak gelmiştir. Tarçın istenmeyen pıhtılaşmaları önler ve iltihap oluşumunu önler. Bakteri ve mantar hastalıklarının yayılmasını önler Gıda sektöründe yiyeceklerin raf ömrünü uzatmak ve bakteri oluşumunu önlemek için kullanılır. Bilimsel araştırmalara göre kırk gün boyunca düzenli olarak günde bir ile altı gram arasında tarçın tüketenlerin kolesterol ve kan şekeri seviyeleri düşer. Tarçın hafızayı da güçlendirir. Uzmanlar yemeklere şeker tuz eklemek yerine tarçın eklemenin yüksek kolesterolü düşürdüğü belirtilir. Tarçın lif  bakımından zengin olduğu için yemeklerden sonra kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar böylelikle zayıflamanıza yardımcı olur. 

  Tarçın
  Tarçın, tarçın diyabet hastalarının insülin üretimini arttırarak kan şekerini düşürür mantar hastalıklarına karşı kullanılır. Tarçın lösemi ve lenfoma hastalarında kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltabilir. Strese bağlı baş ağrısı ve migrene iyi gelir. Tarçın çayı yapılarak içilirse içerisindeki antibakteriyel özellik ile hijyeni sağlayarak diş çürüklerini geciktirir ve diş eti sağlığını korur. Mutfakta karıncalara karşı etkilidir. Tarçın yağı etkili bir sineksavardır. Aynı zamanda boğaz ağrısına ve kuru öksürüğe iyi gelir. Adet kramplarına iyi gelir. Tarçın toz veya kabuk olarak kullanılır aynı zaman da besin takviyesi olan kapsülleri de vardır. Grip ve nezle olduğunuzda tarçın çayı içerek enfeksiyona karşı vücudunuzu koruyabilirsiniz. Aynı zamanda tarçın çayı yemeklerden sonra reflü içinde tüketilebilir.
  ]]>
  Tarçın Zararları https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-zararlari.html Sun, 09 Dec 2018 06:13:48 +0000 Tarçın Zararları, Tarçın genellikle soğuk havalar da tercih edilmektedir. Tarçın birçok besin maddesiyle tüketilebilmektedir. Tatlılar da, içecekler de yemekler de kullanılmaktadır. Özellikle mevsim geçişlerin de ve s Tarçın Zararları, Tarçın genellikle soğuk havalar da tercih edilmektedir. Tarçın birçok besin maddesiyle tüketilebilmektedir. Tatlılar da, içecekler de yemekler de kullanılmaktadır. Özellikle mevsim geçişlerin de ve soğuk hava nedeniyle oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Tarçının faydaları kadar zararlı birçok yönü de bulunmaktadır. Hangi amaç için olursa olsun tarçını kullanırken miktarına dikkat etmek gerekmektedir. 

  Tarçın Zararları
  Tarçının Zararları
  • Tarçının direk neden olduğu bir zarar bulunmamaktadır. Diğer tür baharatlarda da olduğu gibi tarçın tüketimini kontrol altına almazsanız istenmeyen  bazı yan etkiler oluşabilir. Tarçının için de bulunan faydalı maddelerden yararlanmak için tükettiğiniz tarçın miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Tarçını kullanma süreniz de miktarı kadar önemlidir: Uzun süre tarçın kullanımı kabızlığa neden olabilmektedir. Tarçın kullanımın da fayda sağlayabilmek için günde tarçınla demlediğiniz çayda en fazla 2 fincan içebilirsiniz. 
  • Bazı rahatsızlıklardan dolayı özellikle de yüksek tansiyondan dolayı sürekli ilaç kullanmak zorun da kalan kişiler tarçın kullanımına dikkat etmelidir. Çünkü tarçın ilacın etkisini artırabilir. Ve bu durum da kan şekerinin düşmesine neden olur.
  • Tarçın kullanımın da tarçın çeşidi dikkat edilmelidir. Çin tarçını kullanmaktan  kaçının. Çünkü Çin tarçını karaciğeri olumsuz etkileyebilir. Özellikle karaciğer ile ilgili sorun yaşayan kişilerin tarçın tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Karaciğer hastalarının tarçın tüketmeden önce doktoruna danışması gerekir. 
  •  Kan şekerinin seviyesi ile ilgili problem yaşayan kişiler tarçın tüketimine dikkat etmelidir. Çünkü tarçın kan şekerini düşürücü bir etkiye sahiptir. Özellikle ameliyat öncesi ve sonrası kan şekerinin dengesi ile ilgili problem yaşamamak için tarçın tüketimine dikkat edilmelidir. Ameliyat olacak kişilerin yaklaşık 15 gün önceden tarçın tüketimini bırakmaları gerekmektedir. 
  • Tarçın yağı vücuda direk uygulandığın da cildi tahriş edebilir. Bu nedenle ciltte tarçın kullanırken yağ inceltilerek kullanılmalıdır. 
  ]]>
  Tarçın Yağı https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-yagi.html Sun, 09 Dec 2018 06:33:59 +0000 Tarçın yağı, bu yağ tarçın bitkisinin kabuklarında elde edilen şifalı bir bitkisel yağdır. Bir çok faydası vardır.Hoş kokulu ve şifalı bir bitki yağıdır özellikle mikrop öldürücü özelliği vardır. Antibakteriyel öz Tarçın yağı, bu yağ tarçın bitkisinin kabuklarında elde edilen şifalı bir bitkisel yağdır. Bir çok faydası vardır.Hoş kokulu ve şifalı bir bitki yağıdır özellikle mikrop öldürücü özelliği vardır. Antibakteriyel özelliğe sahiptir. Kan şekerini düşürür romatizmal ağrılara çok iyi gelir. Bağırsakları düzenler ve bağırsak solucanlarına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Ağrıları dindirir mide kramplarına iyi gelir cinsel gücü arttırır. Psikolojik sıkıntıları giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Grip soğuk algınlığı ve nezleye iyi gelir. İştahsızlık için kullanılır mide tembelliğine faydalıdır. Vücut direncini arttırır. Kaşıntılara ve böcek sokmalarına iyi gelir. Kan dolaşımını hızlandırır. Tarçın yağının bilinen bir zararı yoktur fakat alerjisi olanlar kullanmamalıdır. 

  Tarçın Yağı
  Tarçın yağı, bu yağ kullanılırken haricen kullanılacaksa cilt üzerine masaj yaparak uygulanır kullanmak istediğiniz bölgeye beş on damla damlatarak masaj yapabilirsiniz dahilen kullanılacaksa bir fincan suya dört beş damla kadar damlatılarak günde üç defa kullanılabilir. Bu yağ düzenli kullanım ile dudakları da dolgunlaştırır. Cildin yaşlanmasını önler. Antibakteriyel özelliği sayesinde yüzde kullanımı ile sivilce oluşumunu önler ve cildi temizler. Kasların gevşemesini ve rahatlamasını sağlar ister masaj yaparak cilde uygulanır ister ılık suya katılarak banyo yapılır, özellikle son zamanlarda temizlik ürünlerinde sabunlarda tarçın yağı kullanılıyor çünkü oldukça güçlü bir dezenfektan özelliği vardır. Bakterileri öldürücü etkisi vardır. Bayanların ciddi sorun olarak gördükleri selülütlere karşı oldukça etkilidir. 
  ]]>
  Tarçın Kürü https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-kuru.html Mon, 10 Dec 2018 01:09:37 +0000 Tarçın Kürü, Son zamanlar da kilo vermek için birçok diyet ve kür ortaya çıkmıştır. Özellikle kadınlar kilo vermek için her yolu denemektedir. Kullanılan kür çeşitlerinden biri de tarçın kürü olmuştur. Tarçının içi Tarçın Kürü, Son zamanlar da kilo vermek için birçok diyet ve kür ortaya çıkmıştır. Özellikle kadınlar kilo vermek için her yolu denemektedir. Kullanılan kür çeşitlerinden biri de tarçın kürü olmuştur. Tarçının için de yer alan faydalı maddeler sonucun da tarçın zayıflamak isteyen kişilerin tercihleri arasına girmiştir. Tarçın kürü yapılırken genellikle bal kullanılmaktadır. İki farklı özellikte bulanan maddeler birleşince istenilen sonuçlar elde edilmektedir. Bal kişilere enerji vermekte ve tok tutmaktadır. Tarçın ise  vücudumuzu stresten arındırmaktadır. Tarçının bir  antioksidan özelliği taşımaktadır. Vücudumuzdaki oksitlenmeden kaynaklı bazı bölgeler de oluşan iltihaplanmalara iyi gelmektedir. 

  Tarçın stresi azalttığı için fazla kilolara da iyi gelmektedir. Çünkü fazla stres vücudumuzun bağışıklık sistemini yavaşlatır, enerji seviyesini ve kan şekeri seviyesine etki eden Kortizol seviyesini yükseltir. Kortizol seviyesinin yüksek olması vücutta özellikle bel bölgesinde aşırı kiloya neden olmaktadır. Tarçının stresi azaltma özelliği sayesin de kortizol seviyesi düşük olmaktadır. Böylece vücut kilo almamakta ve kişinin kilo vermesi de kolaylaşmaktadır. Yanı balın enerji verici özelliği ile tarçının yak yakıcı, kan şekerini düzenleyici etkisi bir araya gelince kilo verme konusun da istenilen sonuçlar elde edilmektedir. Tarçın küreleri zayıflamanın yanı sıra mide ağrılarına, yorgunluğa, iltihaba, saç dökülmelerine ve kalp gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği gözlenmiştir. Tarçın kürü ile ilgili birkaç tarif bulunmaktadır. Bunlardan biri şu şekildedir; 
  Tarçın Kürü

  Birinci Tarif:

  Bir adet orta boy tarçın kabuğunu bir su bardağı su ile kaynatın. Kaynama işlemi devam ederken bardağınıza yaklaşık 1,5 yemek kaşığı bal koyun. Diğer taraftan kaynatmış olduğunuz tarçınlı suyu bal  koyduğunuz bardağa ilave edin. Bu kürü günde iki kere kullanabilirsiniz. Özellikle sabah aç karnına ve akşamları yatmadan önce uygulayın. Hazırladığınız bu kürün kullanım süresi bir günlüktür. Gün içerisin de istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Fakat ertesi gün tüketmemelisiniz. Yanı tarçın kürünün taze olması gerekmektedir. Hazırlanan kürün aksatılmadan kullanılması gerekmektedir. 

  İkinci Tarif:

  Bu tarifte tarçın ve bal belli miktarlar da aynı tencere için de kaynatılır. Miktarların eşit olmasına dikkat edin. Bu da aynı şekil de gün de sabah akşam olma üzere iki defa tüketebilirsiniz. 

  ]]>
  Tarçın Çayı https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-cayi.html Mon, 10 Dec 2018 08:24:25 +0000 Tarçın çayı, günümüzde özellikle kadınların daha fazla önem verdiği içeceklerden biridir. Öyle ki tarçın çayı, sadece tarçının faydalarına bile kalsa son derece faydalı bir ürün olduğunu bizlere göstermektedir. Tarçın çayı, günümüzde özellikle kadınların daha fazla önem verdiği içeceklerden biridir. Öyle ki tarçın çayı, sadece tarçının faydalarına bile kalsa son derece faydalı bir ürün olduğunu bizlere göstermektedir. Tarçın adlı bitkinin kabuklarından elde edilerek farklı işlemler sonucunda çayı yapılarak tüketilen tarçın çayı, özellikle düzenli kullanımlar sonucunda son derece faydalar sağlamaktadır. Bu çayın sağlandığı faydalar birçok zaman sağlık üzerinde etkiler göstererek bizlere kendisini gösterir. Yüzden fazla türü bulunan tarçın çayının en yaygın olarak kullanılanı ve insanlar tarafından en iyi bilinen türü "Çin Tarçını" dır. Bu tarçın ile yapılan çayların hem lezzeti hemde faydaları çok daha net bir şekilde hissedilmektedir. Tarçın çayı, vücudun tüm organlarında farklı şekillerde faydalar sağladığı için hemen hemen her organda etkiler oluşturmaktadır. Bu nedenle  tarçın çayını birçok hastalıkta kullanabilmeniz mümkündür. Ayrıca tarçın çayı, kokusu ile yine sizler için ağız kokusu gibi sorunlarınıza da çok büyük faydalar sağlayacaktır.
  Tarçın çayı kişiler üzerinde birçok fayda sağlamaktadır. Bu faydalar;
  • Tarçının çayı yapılarak tüketilmesi durumunda en çok sindirim sistemi etkilenmektedir. Öyle ki özellikle mide problemleri olan insanlar ve sindirim sistemi bozukluğu gibi problemleri olan insanlar ilk olarak tarçın çayı gibi son derece doğal ilaçları kullanarak bu gibi durumlardan kendilerini zararsız bir şekilde kurtarabilirler. Eğer midenizde farklı hastalıklar var ise bu bitki çayını kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız sizler için çok daha iyi olacaktır.
  • Bunun yanında tarçın çayını, şeker hastaları tükettiklerinde  kan şekerini tarçın çayı sayesinde çok daha doğal bir şekilde dengeleyebilirler. Bu nedenle sizlerde kan şekeriniz için tarçın çayını tüketebilirsiniz.
  • Diyet yapan insanlar için bu bitki çayı son derece yararlı olmaktadır. Öyle ki bu çay sayesinde sindirim sisteminiz ve metabolizmanız çok daha iyi bir şekilde çalışacaktır. Böylece yediğiniz birçok yiyeceği ve içeceği çok daha rahat bir şekilde sindirebilirsiniz. 
  • Bu faydaların yanı sıra daha sayılamayacak kadar çok faydası olan tarçın çayı, özellikle kış aylarında insanların sık karşılatığı bir durum olan soğuk algınlığı gibi durumların etkilerini son derece azaltarak bu hastalığın belirtilerini en aza indirerek hastalığın daha hafif geçmesini sağlamaktadır. 
  Tarçın Çayı
  Bu bilgilerin yanı sıra tarçın çayı ile ilgili merak konusu olan bir diğer durum ise tabi ki tarçın çayının yapılışıdır. Bunun için öncelikle kullanacağınız tarçının toz tarçın mı yok sa kabuk tarçın mı olacağına tam olarak karar vermeniz gerekmektedir. Eğer çayı kabuk tarçından yapacaksanız aynen normal çay mantığı gibi kabuklu tarçını birkaç parçaya ayırın ve kaynamış suyun içerisine atarak demlenmesini sağlayın. Eğer tarçın çayı, toz tarçından yağılacak ise bir bardak içerisinde toz tarçını atın ve üzerine kaynamış suyu ilave edin. Bu işlemden sonra birkaç dakika bekleyin. Böylece tarçın çayı demlenmiş olacaktır. Bu işlemden sonra afiyetle çayınızı yudumlayabilirsiniz. 
  ]]>
  Tarçın Bakır https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-bakir.html Mon, 10 Dec 2018 15:21:23 +0000 Tarçın bakır, bu renk bayanların severek kullandığı en güzel saç renklerinden biridir yoğun ışıltısı sayesinde saçlarınızın daha güçlü ve parlak görünmesini sağlar. Yıpranmış ve soluk cansız bir saçı bile bu reng Tarçın bakır, bu renk bayanların severek kullandığı en güzel saç renklerinden biridir yoğun ışıltısı sayesinde saçlarınızın daha güçlü ve parlak görünmesini sağlar. Yıpranmış ve soluk cansız bir saçı bile bu renge boyadığınızda şaşılacak derecede iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bu saç rengi bakım isteyen ve yenilenmesi gereken bir renktir. Ayrıca bu saç rengini kullanan bayanların sürekli olarak makyaj yaparak yüzünü tamamlaması gerekir. Eğer makyaj yapmazsanız bu saç rengi teninizi soluk gösterir. Saç rengini daha güzel göstermek için saçınızı ortaya çıkaracak teniniz ile uyumlu tonlarda da makyaj yapmanız gerekir. Tarçın bakır saç rengi daha çok beyaz tenli bayanlara yakışır ayrıca beyaz tenli bayanlar bu saç rengini uyumlu tonlarda makyaj ile kullandıklarında çok daha genç ve güzel görünür. Yine buğday tenli bayanlarda bu saç rengini tercih edebilir onlarda da hoş durur fakat esmer bayanlar bu rengi kullanmak isterler ise koyu olan tonlarını tercih etmelidir. Bu renk saç için makyaj yaparken sıcak renkler tercih edilmelidir. Göz makyajı yapılırken kahve ve bronz tonları tercih edilmelidir ruj tercihinde yine kahve tonları ve hafif kırmızılar kullanılabilir allık kullanılırken hafif bir şekilde şeftali tonları kullanılmalıdır. 

  Tarçın Bakır
  Tarçın bakır, bu saç rengine sahip bayanlar saç modellerinde de özen göstermeli ve en yakışan modeli yapmalıdır su dalgası ve büyük bukleler bu rengi ortaya çıkaran modellerdir. Yine bob kesim ya da keskin omuz hizasında olan katlı kesimler yapılarak da kullanılabilir. Bu saç rengi çabuk akabilen bir renk tonudur boya işlemi yaparken iyi bir kuaförde kaliteli boyalar kullanılarak boyanılması gerekir şampuan tercihiniz akmaya karşı etkili olan bir şampuan olmalıdır. Saçınızın parlaklığını koruması için düzenli olarak bakım yapmalısınız zeytin yağı argan yağı kullanarak bakımınızı evde kendiniz yapabilirsiniz. Böylelikle saçınız uzun süre canlılığını ve parlaklığını korur. 
  ]]>
  Bal Tarçın Sivilce https://www.tarcin.gen.tr/bal-tarcin-sivilce.html Tue, 11 Dec 2018 05:15:54 +0000 Bal Tarçın Sivilce, Her insan parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister ama hayatımızın belirli dönemlerinde karşımıza çıkan akne, sivilce vede kırışıklıklar, cildimizle daha çok ilgilenmemiz gerektiğinin habercisidi Bal Tarçın Sivilce, Her insan parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister ama hayatımızın belirli dönemlerinde karşımıza çıkan akne, sivilce vede kırışıklıklar, cildimizle daha çok ilgilenmemiz gerektiğinin habercisidir. Bu konuda cilt sağlığına büyük faydalar sağlayacak bir maske tarifini sizlerle paylaşacağım. Bu tarifin ana kahramanı, herkes  tarafından faydası bilinen baldır. Bal cildi beyazlatır, zararlı toksinlerden arındırır, kırışıklıkları azaltır, cildi yeniler, ölü hücrelerin ciltten atılmasını sağlar. Bal çok kuvvetli bir antibakteriyel olması sebebiyle ciltteki mikropları öldürür.

  Bal Tarçın Sivilce

  Sivilceden  kurtulmak için ballı tarçınlı maske tarifinden bahsedelim; 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı tarçın. Malzemeler birbirine karıştırılır katı bir kıvam elde edilir. Temizlenmiş cilde sürülerek 5 dk bekletilir. Daha sonra bol su ile durulanır. Bu maske ile cildimiz daha parlak, daha dinç ama en önemlisi, tarçın-bal karışımlı maske ile sivilcelerden kurtulmuş oluyoruz.]]>
  Tarçın Diyabet https://www.tarcin.gen.tr/tarcin-diyabet.html Tue, 11 Dec 2018 18:04:02 +0000 Tarçın diyabet, ilişkisi tıp alanında yeni bir bulgudur. Tarçın da bulunan doğal ajanlar, insülin görevi görerek kan şekeri düzeyini sabit tutmayı sağlar. Böylece kötü kolesterolü düşürür ve sağlık acısından birço Tarçın diyabet, ilişkisi tıp alanında yeni bir bulgudur. Tarçın da bulunan doğal ajanlar, insülin görevi görerek kan şekeri düzeyini sabit tutmayı sağlar. Böylece kötü kolesterolü düşürür ve sağlık acısından birçok fayda sağlar. Tarçın tüm dünyada kabul görmüş tariflere lezzet ve aroma katan bir baharattır. Bir tutam tarçın yemeklere ve içeceklere olduca aromatik bir tat bırakmaktadır. Bugünlerde bu baharat oldukça ünlendi sadece lezzet amacıyla değil hastalıkları tedavi etmek amacıylada kullanılmaktadır. Doğru olamayacak gibi görünse de araştırmacılar birçok faydasını ıspatlamışlardır. Bu hastalıklardan biride tip2 diyabettir. 

  Tarçın Diyabet
  Tip2 diyabet vücut insüline karşı bir direnç oluşmuştur. Pankreas yeterli miktarda miktarda insüline salgılasa da vücut gelişen direncin sayesinde bunu kullanamaz. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre tarçın ve tip2 diyabetin gerçekten bağlantılı olduğu ve diyabet tedavisi için tarçın kullanmanın kan şekeri düzeyinde kontrolü sağladığı aynı zamanda insüline yapısını arttırdığı görülmüştür. Diyabet tedavisinde tarçının bir diğer faydası da ,vücuttaki insüline reseptörlerini harekete geçirmiştir. Tarçın yalnızca kan şekeri değerini düşürmez vücuttaki kötü kolesterolünde seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır.
  ]]>